لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

چشم‌انداز انتخابات ترکیه؛ سرنوشت سیاسی اردوغان در دست رای اولی‌ها


رجب طیب اردوغان (آرشیو)
رجب طیب اردوغان (آرشیو)

شش میلیون تن از جوانان ترکیه که برای نخستین بار واجد شرایط رأی دادن هستند عملاً سرنوشت حکمرانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کشور، را تعیین خواهند کرد.

در حالی که کمتر از یک سال به بزرگترین انتخابات در تاریخ معاصر ترکیه باقی است بخش بزرگی از جوانان آن کشور می‌گویند خواهان تغییر هستند، ولی در عین حال نسبت به بهبود وضعیت مشاغل و مدارس و آزادی‌هایی همانند آزادی بیان توسط اپوزیسیون احساس بدبینی می‌کنند.

رای‌ اولی‌ها - رأی‌دهندگان تازه‌وارد به صحنه انتخابات در ترکیه - حدود ۱۲ درصد از شمار کل رأی‌دهندگان را تشکیل می‌دهند و در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی در ماه ژوئن سال ۲۰۲۳ میلادی در تعیین نتیجه رقابت تنگاتنگ بین آقای اردوغان و نامزدهای مخالف نقشی سرنوشت‌ساز ایفا خواهند کرد.

مصاحبه‌هایی که با ده‌ها رأی‌دهنده جوان انجام گرفته نمایان‌گر آن است که عدالت، مهاجرت، و مشاغل متکی بر شایستگی افراد و سیاست‌های اقتصادی شفاف دغدغه‌های عمده آنان هستند.

آمار نشان‌دهنده بیکاری در میان جوانان در حد ۲۰ درصد در ماه آوریل گذشته است. در این میان، شماری از نظرسنجی‌ها حاکی است که آقای اردوغان در انتخابات شکست خواهد خورد و حزب عدالت و توسعه وابسته به او سلطه‌اش را بر پارلمان از دست خواهد داد. رئیس‌جمهوری اقتدارگرای ترکیه از سال ۲۰۰۳ میلادی در مسند قدرت بوده است.

XS
SM
MD
LG