لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

تاریخچه نخستین پیامک ارسال شده در جهان


ارسال و دریافت پیامک یکی از ساده ترین راه های برقراری ارتباط انسان مدرن است . تاریخچه این فناوری به ۲۵ سال پیش بازمی گردد. نیل پپورت مهندس بریتانیایی اولین پیامک جهان را از یک کامپیوتر به تلفن همراه رئیس وقت شرکت مخابراتی فرستاد.

پیام او این بود: کریسمس مبارک.

رئیس شرکت اما نتوانست به پیام او پاسخ دهد زیرا در ان زمان فرستادن پیامک از تلفن همراه ممکن نبود.

نیل پپورت مهندس بریتانیایی گفت: «اولین پیامک تبریک کریسمس بود و به ریچارد جارویس که در یک میهمانی کریسمس بود فرستاده شد. در آن زمان تلفن های همراه فقط می توانستند پیامک دریافت کنند ولی نمی توانستند آن را بفرستند. یک سال بعد بود که تلفن های همراه توانستند پیامک بفرستند. »

او به این که اولین کسی است که در جهان پیامک فرستاده افتخار می کند.

نیل پپورت گفت: «حتی یک آبجوی مجانی به من ندادند ولی من به کاری که کرده ام افتخار می کنم و از آن خوشحالم. »

در سال ۲۰۰۷ شهروندان بریتانیا ۶۶ میلیارد پیامک فرستاده اند. در سال ۲۰۱۲ این شمار به ۱۵۱ میلیارد رسید که دائما افزایش می یابد.

برخی کارشناسان می گویند گرچه پیامک سریع ترین و پر طرفدار ترین وسیله برقراری ارتباط بویژه در نسل جوان است ولی نمی تواند جایگزین گفتگوی رو در رو شود.

توبی برسفورد کارشناس رسانه های اجتماعی گفت: «فکر می کنم وقتی شما برای کسی پیامک می فرستید خیلی از مفاهیمی که در گفتگوی رو در رو درک می کنید در پیامک گم می شود. مانند حرکات بدن شخص و حالت های احساسی که در این عصر جدید یک چالش واقعی است.»

در حال حاضر شمار پیامک های رد و بدل شده در بریتانیا در هر روز به ۹۶ میلیارد رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG