لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

ویروس «آبله میمون» به آمریکا رسید؛ شناسایی ده‌ها مورد ابتلا در پرتغال و اسپانیا


اداره بهداشت عمومی ایالت ماساچوست آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که یک مورد ابتلا به ویروس «آبله میمون» را در مردی که اخیراً به کانادا سفر کرده بود، تأیید کرده است. موارد جدیدی از این بیماری در پرتغال و اسپانیا نیز تأیید شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا تأیید کرده است که ابتلای مشاهده شده آبله میمون است.

این نهاد دولتی در حال همکاری با مقامات بهداشت محلی برای انجام ردیابی تماس است. مقامات بهداشتی ماساچوست تأکید کرده‌اند که هیچ خطری مردم را تهدید نمی‌کند و فرد بیمار در بیمارستان بستری است و وضعیت خوبی دارد.

ایالت‌های تگزاس و مریلند هر کدام یک مورد ابتلا به این بیماری را در سال ۲۰۲۱ در افرادی که به نیجریه سفر کرده بودند گزارش داده بودند.

اداره بهداشت عمومی کانادا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که از موارد ابتلا به آبله میمون در اروپا آگاه است و وضعیت فعلی را از نزدیک زیر نظر دارد.

کانادا در حال بررسی ۱۳ مورد مشکوک ابتلا به این بیماری است.

  • آبله میمون در اروپا

اروپا پیش از آمریکا با این بیماری درگیر شد. تاکنون موارد قطعی یا مشکوک در بریتانیا، پرتغال، و اسپانیا گزارش شده است.

مقامات پرتغالی اعلام کردند که پنج مورد ابتلا را شناسایی کرده‌اند و اسپانیا در حال تست ۲۳ مورد احتمالی است.

اولین مورد اروپایی در هفتم ماه مه در فردی که از نیجریه به بریتانیا بازگشته بود تأیید شد.

از آن زمان، در بریتانیا ۹ مورد ابتلا مشاهده شده است، پرتغال ۱۴ مورد ابتلا را ثبت کرده است، و ۷ مورد نیز در اسپانیا به تأیید رسیده است.

سوئد و ایتالیا نیز هر کدام یک مورد ابتلا را گزارش کرده‌اند و ایتالیا به دو مورد دیگر نیز مشکوک است.

  • آبله میمون چیست و چه علائمی دارد؟

آبله میمون که بیشتر در غرب و مرکز آفریقا رخ می دهد، یک عفونت ویروسی نادر شبیه آبله انسان ولی خفیف‌تر است و اولین بار در دهه ۱۹۷۰ میلادی در جمهوری دموکراتیک کنگو ثبت شد. تعداد موارد در غرب آفریقا در یک دهه گذشته افزایش یافته است.

بیماری آبله در سال ۱۹۸۰ پس از واکسیناسیون گسترده ریشه‌کن شد. واکسن آبله از فرد واکسینه شده در برابر آبله میمون نیز محافظت می‌کند. کاهش واکسیناسیون آبله باعث گسترش انتقال در مناطقی می‌شود که آبله میمون در آنجا تبدیل به یک بیماری بومی شده است.

علائم آبله میمون شامل تب، سردرد و التهاب‌های پوستی است که از صورت شروع شده و به بقیه بدن گسترش پیدا می‌کند.

اداره بهداشت ماساچوست گفت که ویروس به راحتی بین افراد پخش نمی‌شود، اما انتقال می‌تواند از طریق تماس با مایعات بدن، زخم‌ یا وسایل شخصی مانند ملافه یا لباس‌هایی که به مایعات یا زخم‌ها آلوده شده‌اند و یا از طریق قطرات تنفسی پس از تماس نزدیک طولانی‌مدت صورت گیرد.

این ویروس برای اولین بار در سال ۱۹۵۸ در میمون‌ها پیدا شد.

شیوه‌انتقال ویروس هنوز برای کارشناسان مبهم است، زیرا تعدادی از موارد در بریتانیا - ۹ مورد تا ۱۸ ماه مه - هیچ ارتباط شناخته شده‌ای با یکدیگر نداشته‌اند.

آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا تأکید کرده است که موارد اخیر عمدتاً در میان مردانی که خود را همجنس‌گرا یا دوجنس‌گرا معرفی کرده‌اند مشاهده شده است و به این گروه‌ها توصیه کرده که نسبت به مشاهده علائم بیماری هوشیار باشند.

سازمان بهداشت جهانی این هفته اعلام کرد که دانشمندان در حال انجام توالی‌یابی ژنومی هستند تا ببینند آیا ویروس‌ها به یکدیگر مرتبط هستند یا خیر.

XS
SM
MD
LG