لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

اولین بانوی فضانورد عربستان وارد ایستگاه بین‌المللی فضایی شد


دو شهروند سعودی، شامل نخستین بانوی فضانورد عربستان، وارد ایستگاه بین‌المللی فضایی شدند.
دو شهروند سعودی، شامل نخستین بانوی فضانورد عربستان، وارد ایستگاه بین‌المللی فضایی شدند.

ایستگاه بین‌المللی فضایی روز دوشنبه، اول خردادماه، از دو شهروند عربستان از جمله نخستین بانوی فضانورد این کشور استقبال کرد.

فضاپیمای «اسپیس ایکس»، حامل چهار سرنشین، کمتر از ۱۶ ساعت پس از پرتاب از ایالت فلوریدای آمریکا در ارتفاع ۴۳۰ کیلومتری از زمین در کنار ایستگاه بین المللی در فضا پهلو گرفت.

این چهار نفر اندکی بیش از یک هفته را در ایستگاه بین المللی فضایی سپری کرده و سپس به زمین باز خواهند گشت. فضانوردان کنونی در ایستگاه بین المللی هم اینک ۱۱ نفر از جمله شهروندان آمریکایی، سعودی، اماراتی و روسی هستند.

دو بازدیدکننده اهل عربستان سعودی ریانه برناوی، بانوی ۳۳ ساله و پژوهشگر در حوزه سلولهای بنیادی، و علی القرنی، خلبان هواپیماهای جنگنده هستند.

دو همراهی کننده آنان در پرواز به ایستگاه بین المللی جان شافنر، اهل ایالت تنسی آمریکا، و خانم پگی ویتسون، فضانورد بازنشسته آمریکایی، هستند.

شافنر یک سرمایه‌گذار است و ویتسون هم اینک در شرکت «آکسیوم سپیس» در ایالت تکزاس کار میکند. این شرکت سال گذشته زمینه سفر سه سرمایه دار به ایستگاه فضایی بین المللی را فراهم آورد، ضمن اینکه قیمت هر بلیط سفر معادل ۵۵ میلیون دلار بود.

در گذشته تنها یک شهروند سعودی به فضا رفته است و آن درسال ۱۹۸۵ میلادی بود که یک شاهزاده سعودی با فضاپیمای «دیسکاوری» آمریکا پرواز کرد.

XS
SM
MD
LG