لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

به مناسبت ماه زنان در تاریخ: با «ایدا کنتس لاولیس»، اولین نویسنده الگوریتم کامپیوتر آشنا شوید


ایدا کینگ کنتس لاولیس
ایدا کینگ کنتس لاولیس

«ایدا کینگ کنتس لاولیس»، ریاضیدان و نویسنده بریتانیایی، در سال ۱۸۴۳ الگوریتمی را نوشت که خیلی‌ها آن را اولین برنامه کامپیوتری می‌نامند.

به گزارش هافینگتون پست، خانم لاولیس که نوجوانی بیش نبود، پس از ملاقات با «چارلز ببیج» فیلسوف، ریاضیدان و مخترع بریتانیایی در یک مهمانی، با او شروع به مکاتبه کرد. آن دو در مورد ایده ساختن یک ماشین محاسبه‌گر یا به اصطلاح یک «موتور تحلیلی» و در نهایت اختراع کامپیوتری که از الگورتیم استفاده کند گفتگو کردند.

لاولیس به دلیل حضور پررنگش در طراحی ماشین تحلیلی «ببیج» شهرت جهانی دارد. به عبارتی، او پیشگام ایده الگوریتم کامپیوتر بود.

پرتره ای از ایدا کنتس لاولیس از مارگارت سارا کارپنتر، نقاش بریتانیایی- سال ۱۸۳۶
پرتره ای از ایدا کنتس لاولیس از مارگارت سارا کارپنتر، نقاش بریتانیایی- سال ۱۸۳۶

یادداشت‌های به جا مانده از کنتس لاولیس شامل الگوریتمی است که برای پردازش توسط یک کامپیوتر طراحی شده‌اند و در تاریخ کامپیوتر و برنامه‌نویسی از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

در سال ۲۰۱۸ کتابی از یادداشت‌های او به مبلغ ۹۵ هزار پوند، معادل ۱۲۵ هزار دلار آمریکا، در یک حراجی در بریتانیا به فروش رفت.

خانم لاولیس در ۱۰ دسامبر ۱۸۱۵ میلادی در لندن متولد شد. او فرزند لرد جرج بایرون و اَن ایزابلا نوئل بود. پس از این که پدر لاولیس او و مادرش را ترک کرد، ان ایزابلا، مادر لاولیس، علاقه او به ریاضیات و منطق را تشویق کرد.

لاولیس در حال نواختن پیانو
لاولیس در حال نواختن پیانو

به رغم تلاش مادرش از دور نگه داشتن او از آنچه معتقد بود منجر به دیوانگی پدرش شد، لاولیس علاوه بر ریاضیات، به شعر و نویسندگی نیز علاقه زیادی داشت.

لاولیس در سال ۱۸۵۲ در ۳۶ سالگی درگذشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG