لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

وطن روی کاغذ، صدای بلند اعتراض یک شاعرایرانی


وطن روی کاغذ، صدای بلند اعتراض یک شاعرایرانی
وطن روی کاغذ، صدای بلند اعتراض یک شاعرایرانی

مجابی از اعضای کانون نویسندگان ایران به شمار می رود و در سال های اخیر از جمله روشنفکرانی است که همواره نسبت به مسایل ایران و جهان واکنش هایی نشان داده است

جواد مجابی، طنزنویس و شاعر ساکن ایران اخیرا تحت تاثیر وقایع و حوادث پس از انتخابات اخیر، مجموعه اشعاری به نام «وطن روی کاغذ» را سروده و منتشر کرده است. اشعار این مجموعه تازه، وقایع پس از اعلام نتایج انتخابات ایران وجریان تظاهرات خیابانی مردم را به شکل ادبی آن بیان کرده است.

به نقل از یکی از سایت های اینترنتی ادبی داخل ایران، «شعرهای مجموعه وطن روی کاغذ که ادامه مجموعه های پیشین جواد مجابی محسوب می شود، صریح نیستند بلکه شکل یادداشت های روزانه را به خود گرفته اند. یادداشت هایی که تحت تاثیر وقایع تاریخی و اجتماعی شکل می گیرند.»

در جایی دیگر از این نقد ادبی نوشته شده است که: «درحالی که این شاعر متاثر از فضای حاکم در روزهای پس از انتخابات ایران، هر روز یک شعر نوشته و می نویسد اما به دلیل سانسور حاکم در ایران هنوز نمی توان سرنوشتی برای شعرهای او پیش بینی کرد.»

«این سرنوشتی است که برای اکثر قلم به دستان خلاق در داخل مملکت و تحت حکومت رژیم جمهوری اسلامی رقم زده شده است. یک شاعر و نویسنده هرچند تحت تاثیر وقایع و حوادث روز آثاری را خلق کند در نهایت این وزارت ارشاد اسلامی است که سرنوشت کار او را تعیین خواهد کرد.»

با این وجود، در مجموعه شعر تازه «وطن روی کاغذ»، یک پیام کلی نیز نهفته است و این پیام همان حرف خود شاعر است که می گوید: «هنرمند باید اعتراض خود را اعلام کند.»

به عقیده مجابی «هنرمندان نه تنها باید نسبت به مسایل اخیردر داخل ایران واکنش نشان دهند بلکه باید اعتراضات خود را نسبت به برخی از قوانین و احکام، از جمله اعدام اعلام کنند وبه دنبال راهی برای اصلاح قوانین باشند.»

جواد مجابی به عنوان یک روشنفکر ایرانی معتقد به دین اسلام عقیده دارد که «انسان ها حق ندارند جانی را که خداوند به فردی بخشیده است به دلیلی از او بگیرند.» در این راستا او اعدام را یکی از بدترین شیوه های ترویج کینه توزی در جامعه می خواند.

جواد مجابی متولد ۱۳۱۸ در قزوین است. او درشهری به دنیا آمده است که طنز اندیشان بسیاری از آن برخاسته اند و همواره در تاریخ طنز، نام همشهریان او از جمله عبید زاکانی، میرزا علی اکبرخان دهخدا، سید اشرف الدین گیلانی، عارف قزوینی، بهاء الدین خرمشاهی و بسیاری دیگر مترادف با ظرافت طبع و لطیف گویی وجود داشته است. مجابی که از یک خانواده قدیمی و ریشه دار قزوینی برخاسته است در رشته حقوق و اقتصاد و مجسمه سازی تحصیل کرده است و از دانشگاه تهران دکترای اقتصاد خود را دریافت داشته است. او در این مورد و به یاری زبان طنز، زبانی که او آن را بسیار جدی می گیرد می گوید که همواره از اعداد ترسیده است: «بی عدد بود، با عدد آشنا شد، به عدد سواری داد، بی عدد درخاک شد..»

مجابی روزنامه نگار، رمان نویس، داستان نویس شرایط تلخ انسانی، و طنزنویسی خلاق و اندیشمندی است که بیش از هر چیز دوست دارد به عنوان شاعر شناخته شود. هر چند او معروفیت خود را به عنوان طنزنویس کسب کرده است اما در میان آثار او پژوهش هایی که درحوزه ادبیات و درشناخت دیگران انجام داده است از درخشندگی خاصی برخوردارند. هم چنین مجابی به عنوان منتقدی آگاه بخش مهمی از زندگی خود را نیز درحوزه زیبایی های تصویری گذرانده و سال های متعددی از زندگی خود را به نوشتن کتاب های کودکان اختصاص داده است. یکی از این داستان ها به نام «پسرک چشم آبی» که در سال ۱۳۵۱ برای کودکان منتشر شد درحال حاضر به صورت فیلمی در آمده است که حسن لطفی کار کارگردانی آن را به عهده دارد.

جواد مجابی می گوید: «اتفاقاتی که در ماه های اخیر در ایران رخ داد نه تنها مایه شگفتی بسیاری از ایرانیان شد بلکه موجب شد تا چشم جهانیان نیز از مشاهده رفتار جمعی طبقه متوسط جدیدی که محور آن جوانان هستند خیره شود.»

مجابی می گوید: «یک روح جمعی با رفتاری صلح طلبانه، دموکراتیک، آزادیخواه و شکیبا راه افتاد تا حقوق انسانی خود را تحقق ببخشد، این خواست طبیعی هر ملتی در سراسر دنیا ست. این رفتار شکوهمند صلح آمیز، نشان از روح یک فرهنگ کهن در یک ملت جوان دارد که تاثیر عجیبی روی ادبیات ایران داشته و خواهد داشت.»

مجابی معتقد است که تاثیرات چنین رفتار صلح آمیزی، جامعه را از سرگشتگی به طرف امیدواری برای سرنوشتی بهتر خواهد برد.»

بنا بر گفته جواد مجابی هم اکنون بیش از ۳۰۰۰ کلمه ای که او در قالب شعر از آن ها استفاده کرده است و هم چنین چند داستان کوتاه که برای کسب مجوز به وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستاده شده در بند اسارت سانسور به سر می برند! مجابی می گوید که اگر مسئولان وزارت ارشاد هرچه زودتر به این کتاب ها اجازه چاپ ندهند پس باید از راه دیگری وارد شد. از جمله ارائه آثار به انتشارات خارج از کشور برای چاپ.

اخیرا کتاب دیگری از جواد مجابی به نام «جونم واست بگه» شامل ۷۲ داستان کوتاه برای آن که در صف سانسور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرارنگیرد، توسط این نویسنده به یک انتشارات معتبر درکشور سوئد ارسال شده است.

مجابی که هم اکنون ۷۰ سال دارد این روزها بخش عمده ای از اوقات خود را صرف نوشتن رمان تازه ای به نام «در تبعیدی دنیا» می کند. او هم چنین مشغول ویرایش کتاب «عبور از باغ قرمز» است که پیش از این توسط یک ناشر آمریکایی و یک ناشر ایرانی منتشر شده است.

مجموعه مقالات و یادداشت های مجابی درباره شاعران و نویسندگان ایرانی و هنرمندان تجسمی به ویژه مجسمه سازان با عنوان «نام های بین سکوت و صدا»، کتابی به نام «شکل نوشتنم هستم» شامل مقالات، تحلیل و گفتگوهای جواد مجابی با شاعران معاصر نیز در دست چاپ است.
کتاب های دیگری از جمله «تاریخ شفاهی ادبیات معاصر»، «ترانه های مجوسان»، «دفتر دوم مجموعه اشعار»، «زمستان این شاهین» و چند کتاب دیگر از جواد مجابی در حال حاضر در انتظار مجوز از سوی وزارت ارشاد اسلامی است.

مجابی از اعضای کانون نویسندگان ایران به شمار می رود و در سال های اخیر از جمله روشنفکرانی است که همواره نسبت به مسایل ایران و جهان واکنش هایی نشان داده است.

XS
SM
MD
LG