لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

تیم دو نفره استیو مارتین و الک بالدوین به جای هیو جکمن در مراسم اهدای جوایز اسکار ۲۰۱۰


تیم دو نفره استیو مارتین و الک بالدوین به جای هیو جکمن در مراسم اهدای جوایز اسکار ۲۰۱۰

استیو مارتین به شوخی به خبرنگاران گفته است: «من خوشحالم که با بزرگترین دشمنم الک بالدوین به اجرای برنامه اهدای جوایز اسکار خواهم پرداخت.»

علیرغم عدم حضور دوباره هیو جکمن (Hugh Jackman)بازیگر و خواننده استرالیایی تبار به عنوان مجری مراسم اهدای جوایزاسکار، این مراسم امسال هم با ساز و آواز و خواندن ترانه و حتی نواختن «بانجو» همراه خواهد بود. آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا، روز سه شنبه اعلام کرد که استیو مارتین (Steve Martin) کمدین و الک بالدوینAlec Baldwin) ) بازیگر سریال تلویزیونی «30 Rock» به صورت دو نفره به اجرای هشتاد و دومین مراسم اهدای جوایز اسکار خواهند پرداخت. مراسمی که قرار است در روز ۱۶ اسفند ماه (۷ مارس ۲۰۱۰) در محل «تئاترکداک» در شهر هالیوود برگزار شود.

این درحالی است که آکادمی، ازسال آینده، تعداد فیلم های انتخابی به عنوان نامزدهای جایزه بهترین فیلم سال را از ۵ فیلم به ۱۰ فیلم می رساند. همین مسئله باعث شده است تا دو تهیه کننده این برنامه بیل مکانیک و آدام شنکمن که برنامه زنده اسکار و پخش تلویزیونی آن را تهیه می کنند، به این فکربیافتند تا در نوع اجرای این برنامه درسال آینده تغییرات عمده ای به وجود آورند. تغییراتی که پیش ازهر چیز با انتخاب مجریان این برنامه آغازشده است. هر چند تاریخچه اسکارنشان می دهد که شرکت کمدین های معروف به عنوان مجری برنامه، درمراسم اهدای جوایز اسکار به هیچ وجه تازه گی ندارد. ازسوی دیگر انتخاب دو مجری برای اجرای هم زمان برنامه نیز در مراسم اسکار مسئله تازه ای به شمارنمی رود، چرا که درسال۱۹۸۷، چوی چیس(Chevy Chase) ، گلدی هاون (Goldie Hawn) و پل هوگان (Paul Hogan) به صورت سه نفره مجریان اجرای این مراسم بوده اند.

تام شراک، رییس آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا می گوید فکراستفاده از دو مجری از ابتدا توجه آن ها را جلب کرده است: «ما فکرکردیم دو نفر را پیدا کنیم که بتوانند با هم خوب کارکنند. دو نفری که بتوانند چیزهای مختلف و جالبی را به این شب اضافه کنند.»

استیو مارتین که در چند سال گذشته تمرکز خود را روی نوازندگی «بانجو» - هنری که ازابتدای کار موجب ورود او به دنیای موسیقی، کمدی استندآپ و در نهایت بازیگری درفیلم های کمدی شده- گذاشته است، درحال حاضربا گروه «بلوگراس» خود ضمن سفر به دور آمریکا به اجرای کنسرت وبرنامه های زنده درگوشه و کنار کشوراشتغال دارد. استیو مارتین که دوبار تا کنون به صورت تکنفره مجری برنامه های اسکاربوده است، یکی ازنخستین انتخاب های تهیه کنندگان امسال این برنامه به شمار می رود. مارتین هم چنین بارها به عنوان اهدا کننده درمراسم اسکارحضورداشته است. آخرین بار استیو مارتین درمراسم اسکارماه فوریه امسال با «تینافی» کمدین معروف تلویزیون آمریکا بر روی صحنه ظاهرشده است. او هم چنین سابقه همکاری با آدام شنکمن تهیه کننده برنامه زنده اسکار را در دو فیلم «دوجین ارزان تراست» و «خانه را روی سرمان خراب کنیم» داشته است.

الک بالدوین هم هر چند برای نخستین بار به عنوان مجری برای شرکت درمراسم اهدای جوایز اسکار انتخاب شده است اما شرکت در این مراسم برای او امر تازه ای به شمارنمی رود. بالدوین در سال ۲۰۰۳ برای بازی درنقش مکمل فیلم «کولر» به نامزدی دریافت جایزه اسکار رسید. او درهمان سال به عنوان اهدا کننده نیز یک بار دیگر بر روی صحنه آمد. شنکمن می گوید: «وقتی روز دوشنبه از بالدوین که مشغول رانندگی بود پرسیدم که آیا می خواهد مجری برنامه اسکار سال آینده باشد یا نه او چنان شوکه شد که نزدیک بود تصادف کند!»

شنکمن می گوید: «من الک بالدوین را ماه پیش درمراسم اهدای جوایز مجله زنانه «EL» دیدم که به عنوان مجری از جذابیت خاصی برخوردار بود. این بازیگر برجسته تئاتر و سینما که دوبارهم جایزه امی را از آن خود ساخته آن شب جوک های بامزه ای می گفت. یکی ازشوخی های او این بود که: زنان بازیگر سینما آنقدر لاغر و ظریفند که من اگر بخواهم با یکی از آن ها در یک صحنه عشقبازی در فیلمی شرکت کنم یقین دارم آن ها درمیان بازوان من له خواهند شد.»

بالدوین در پاسخ به دعوت شنکمن گفته است: «البته من بلد نیستم بانجو بنوازم اما می توانم مجری خوبی برای برنامه اسکارشما باشم.» بالدوین به خبرنگاران گفت: «این برای من یک فرصت طلایی به شمار می رود.»

الک بالدوین و استیو مارتین تا کنون چندین بار در سریال تلویزیونی «30 Rock» با هم همکاری کرده اند. این دو هم چنین در فیلم تازه ای به نام «خیلی پیچیده است» که قرار است تا کریسمس امسال اکران شود نقش دو رقیب عشقی را بازی می کنند که می کوشند تا دل «مریل استریپ» (Meryl Streep) را در این فیلم کمدی تازه بدست آورند. این دو بازیگر بر سر این مسئله که کدام یک از آن دو بیشتر ا زدیگری در شوهای «زنده شنبه شب» (Saturday Night Live) که یک برنامه کمدی تلویزیونی محبوب در آمریکاست و هر شنبه شب به طور زنده از استودیوی تلویزیونی سی بی اس در نیویورک پخش می شود شرکت کرده اند با هم رقابت دارند. در حال حاضر استیو مارتین ۶۴ ساله با ۱۵ بار شرکت در این برنامه بر الک بالدوین ۵۱ ساله که ۱۴ بارمجری این برنامه بوده است پیشی گرفته است. استیو مارتین به شوخی به خبرنگاران گفته است: «من خوشحالم که با بزرگترین دشمنم الک بالدوین به اجرای برنامه اهدای جوایز اسکار خواهم پرداخت.»

شایع است که تهیه کنندگان اسکار پس ازآنکه «هیو جکمن» به آن ها گفت که دیگرحاضرنیست به اجرای این برنامه بپردازد و پیش از دعوت از الک بالدوین و استیو مارتین به سراغ دو کمدین و بازیگرمعروف «بن استیلر» (Ben Stiller) و «رابرت داونی جونیور» (Robert Downey Jr.) رفته بودند اما نتوانسته اند موافقت آن دو را برای انجام این کاربه دست آورند.

«مکانیک» یکی دیگر از تهیه کنندگان برنامه های اسکارمی گوید پیدا کردن مجری خوب برای این برنامه کارآسانی نیست. این یک برنامه زنده است که برای بیش از یک میلیارد نفر تماشاگر در سراسر جهان پخش می شود. از طرفی کار مشکلی است برای مجریان چرا که آنان را بر روی صحنه ای درمقابل صدها تن ازهمکارانشان قرار می دهد.

مسئله ای که حائزاهمیت است این است که باید دید نتیجه این همکاری چه خواهد بود؟ آیا این دو خواهند توانست به تعداد تماشاگران برنامه بیافزایند؟ عده ای معتقدند که افزایش تعداد فیلم ها در رده بندی بهترین فیلم سال می تواند فیلم های معمول و متداول تری چون «بتمن» و «پیشتازان فضا» را به صحنه اسکار بکشاند و در نتیجه جمعیت تازه ای از طرفداران اینگونه فیلم ها را نیز به تماشاگران کنونی برنامه اهدای جوایز اسکار اضافه کند. تا امروز فیلم های تجارتی درهالیوود به صورتی سنتی از حضور و رقابت دربه دست آوردن جوایز اسکار محروم بوده اند و اسکارهمواره به عنوان یکی از مهم ترین جوایزهنری صنعت سینما جایگاه خاصی داشته است.

تماشاگران برنامه تلویزیونی اهدای جوایز اسکار هنگامی به کم ترین تعداد خود رسید که فیلم «هیچ سرزمینی برای مردان کهنسال» (No country for old men) اثر برادران کوئن برنده جایزه بهترین فیلم سال شد. معمولا هنگامی که چنین فیلم هایی که تماشاگران محدودی را به خود جلب می کند نامزد دریافت جایزه می شوند از تعداد تماشاگران برنامه اسکارنیزکاسته می شود.

برنامه های اسکار که به طور زنده از کانال «ای بی سی» پخش می شود از لحاظ تبلیغات، یکی ازپر درآمدترین برنامه های تلویزیونی سال محسوب می شود. در دو سال گذشته عواید تبلیغات اسکاربه مبلغ ۷۳ میلیون دلار رسیده است که بیش از ۳۰ میلیون دلار آن خرج انجام مراسم روی صحنه و وقایع جنبی آن می شود. سال گذشته ۱۳ درصد به تعداد تماشاگران این برنامه اضافه شد. تماشاگرانی که می خواستند شاهد برنده شدن فیلم «میلیونرزاغه نشین» (Slumdog Millionaire) باشند که بیشترین تعداد جوایز این مراسم را درفوریه ۲۰۰۹ از آن خود ساخت.

XS
SM
MD
LG