لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۰

اهدای جایزه به برندگان نخستین« جشنواره سینمایی ترایبکای دوحه»


اهدای جایزه به برندگان نخستین« جشنواره سینمایی ترایبکای دوحه»
اهدای جایزه به برندگان نخستین« جشنواره سینمایی ترایبکای دوحه»

فیلم های جشنواره در محوطه سینماهای هوای آزاد و هم چنین در سالن سینمای موزه اسلامی نوساخته دوحه به نمایش در آمد

رابرت دونیرو، بازیگربرجسته و قدیمی هالیوود، آخرهفته گذشته را در شهر دوحه در قطر گذراند تا ضمن شرکت درنخستین جشنواره سینمایی که به نام «فستیوال ترایبکای دوحه» در این شهر برگزار می شد، در مراسم اهدای جوایز برندگان این جشنواره نوپا شرکت کرده و این جوایز را با دست خود به برندگان آن اهدا کند.

رابرت دونیرو که پیش از این جشنواره سینمایی «ترایبکا» را در سال ۲۰۰۱ درمحله ای به همین نام در مرکز شهر نیویورک به منظورکوششی درراه احیا و بازسازی شهر نیویورک پس از وقایع یازدهم سپتامبر پایه گذاری کرد، اکنون جشنواره ترایبکای دوحه را نیز پایه گذاری کرده است.

او در پایان دوره چهار روزه برپایی این جشنواره، دو جایزه اصلی آن را که «جایزه ویژه تماشاگران» نام دارد وهریک شامل ۵۰ هزاردلار وجه نقدی می باشد، روز یکشنبه طی یک مراسم رسمی و در یک شب نشینی باشکوه به برندگان این فستیوال اهدا کرد.

رابرت دونیرو پیش از اهدای جوایز به برندگان این جشنواره به خبرنگاران حاضر در این مراسم گفت: «من نمی توانم به شما بگویم که در پایان این چهار روز چقدر به این جشنواره افتخار می کنم. این تازه اول کار است و ما راه طولانی اما موفقیت آمیزی را درپیش داریم.»

جایزه بهترین فیلم جشنواره ترایبکای دوحه به مستندساز انگلیسی تبار ساکن نیویورک، لیز مرمینز، تعلق گرفت که شامل ۵۰ هزار دلار جایزه نقدی بود. این فیلم ،Team Debate«تیم دیبیت» نام دارد که روایتگر شکل گیری نخستین گروه مناظره آزاد در سطح دبیرستان های کشور قطر است و نمایانگر کوشش های این گروه در برنده شدن مقام اول کشوری و سفربه شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا، برای شرکت در مسابقات مناظره آزاد در سطح جهانی است.

در رده بندی بهترین فیلم ارسالی از کشورهای عربی که جایزه آن هم ۵۰ هزار دلار وجه نقدی بود، فیلمساز فلسطینی، نجوا نجیلار توانست با فیلم بلند داستانی «انارها و میره» به موفقیت چشمگیری دست یابد. این فیلم داستان عاشقانه یک هوادارهنر رقص است که درمیان احساسات شدیدی که به طور مساوی نسبت به دو مرد مختلف دارد سرگردان مانده است.

فیلمساز بار اول و جوان سوفیا الماریا نیز درجشنواره ترایبکای دوحه به عنوان یک استعداد نوظهور درخشید و فیلم او به نام «مسابقه دهنده» جایزه بهترین فیلم در رده بندی فیلم های یک دقیقه ای فستیوال را از آن خود ساخت.

این فیلم در یک کارگاه آموزش فیلمسازی به عنوان بخشی از جشنواره ترایبکای دوحه، درلندن تهیه شده است. الماریا که اهل قطر و ساکن لندن است در این فیلم کنایه آمیز، نوع رانندگی دیوانه واری که درخیابان های دوحه رواج دارد را به صورت طنزآلودی مورد بررسی قرارداده است.

علاوه بر رابرت دونیرو، چهره های نامدار و شاخص دیگری از سینمای آمریکا و جهان از جمله بن کینزلی بازیگرانگلیسی تبار، مارتین اسکورسیزی فیلمسازبرجسته ساکن نیویورک و میرا نائیر، فیلمساز هندی تبار در میان مدعوین مراسم گشایش نخستین فستیوال سینمایی دوحه حضور داشتند. جشنواره ترایبکای دوحه با فیلم تازه میرا نائیر به نام «آمیلیا» گشوده شد.

فیلم های جشنواره در محوطه سینماهای هوای آزاد و هم چنین در سالن سینمای موزه اسلامی نوساخته دوحه به نمایش در آمد.

هدف برگزارکنندگان این جشنواره، ایجاد فرصت هایی تازه برای نسل جدیدی از فیلمسازان اهل خاورمیانه و ایجاد یک سکوی پرش برای کمک به شکوفایی هرچه بیشتر این صنعت نوظهور در خاورمیانه می باشد.

XS
SM
MD
LG