لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۳

فیلم مستند «کیم جانگلیا» نشان دهنده سرپوش گذاشتن بر زجر و بدبختی های ملت کره شمالی توسط دولت این کشوراست


هلکین سازنده فیلم مستند «کیم جانگلیا»

تمام شخصیت های فیلم مستند «کیم جانگلیا» در حال حاضر ساکن کره جنوبی هستند

سازمان های مدافع حقوق بشر گزارش می دهند که هزاران تن از اهالی کره شمالی در شرایط کار اجباری و بیگاری درکمپ های «دوباره آموزی» و ترمیم افکار سیاسی در این کشور به سر می برند. شرایطی که گرسنگی، شکنجه و آزار و اذیت مقامات وبیماری های کشنده تنها بخش کوچکی از آن به شمارمی رود. بنا برگفته پناهندگانی که در کره جنوبی مستقرشده اند، گاه تمام اعضای یک خانواده به این دلیل که یکی از آنان یک ترانه پاپ کره جنوبی را با سوت نواخته است به این اردوگاه های بیگاری وشکنجه فرستاده می شوند. امروز یک فیلم مستند توانسته است تصاویری از ماجراهای دردناک زندگی این پناهندگان به کره جنوبی را بازگو کند و شرایط غیرانسانی این کمپ ها را به جهانیان نشان دهد.

در فیلم مستند «کیم جانگلیا»، بر روی یکی از تابلوهای تبلیغاتی که برای تجلیل از کیم جانگ ایل، رهبر کره شمالی، و پدرش کیم ایل سونگ که پیش از او در صدر رهبری این کشور بوده در خیابان های این کشور نصب و نوشته شده است: «هیچ کس تا کنون به اندازه رهبر ما زندگی خود را وقف بهزیستی مردم کره شمالی نکرده است و هیچ کس تا کنون در این راه و در طول سال ها برای دستیابی به این مهم، این چنین تن به محنت ومشقت نداده است.» این جمله در تضاد کامل با تصاویری است که در فیلم، از سبعیت و بیرحمی ها و نقض حقوق بشر که در کره شمالی به طور روزانه بر علیه مردم این کشور انجام می گیرد به دست داده شده است.

فیلم مستند «کیم جانگلیا» می کوشد تا تماشاگران از سراسر جهان را با روایت هایی از زندگی مردم واقعی کره شمالی آشنا سازد. مردمی که در کمپ های بیگاری به شدت تنبیه می شوند وفقط پس از فرار و پناهندگی توانسته اند این داستان ها را به گوش دیگران برسانند.

یکی ازشخصیت های واقعی فیلم مردی است که می گوید: «من به مدت ۱۴ ساعت به طور وارونه آویزان شدم و آن ها مرا به همان شکل کتک می زدند. ما هیچوقت نمی دانستیم کی کتک می خوریم. همیشه این ترس وجود داشت که هر لحظه آن ها بازمی گردند تا یکبار دیگر ما را کتک بزنند.»

«کیم جانگلیا» درزبان انگلیسی، نام یک گل پیوندی است که کره شمالی به عنوان تجلیل نام آن را بر روی رهبر خود کیم جانگ ایل گذاشته است. پیونگ یانگ می گوید این گل مظهر «صلح، عشق، عدالت و دانش ومعرفتی است که کیم جانگ ایل و پدرش کیم ایل سونگ برای کره شمالی به ارمغان آورده اند!»

اما نانسی هلکین سازنده فیلم مستند «کیم جانگلیا» می گوید از این عنوان به خاطر تضادی که با رویدادهای واقعی داخل کشور کره شمالی دارد به صورتی طعنه آمیز استفاده کرده است: «این جملات تبلیغاتی درست نقطه مقابل عملکرد این رهبران نسبت به مردم نگونبخت کره شمالی است. در فیلم کمی پس از نمایش این تبلیغات، تصاویری از رفتاری که با انسان ها می شود نشان داده شده است. آن ها می گویند ببینید اینجا چه بهشت برینی است و ما در مقابل آن شهادت های مردم را قرار داده ایم. مردمی که در آنجا زندگی کرده و از نزدیک شاهد سبعیت ها وبیرحمی هایی که در کشور تحت سلطه کیم جانگ ایل جریان دارد بوده اند.»

یکی ازپناهندگان اهل کره شمالی در فیلم می گوید: «تمام وجود من پر از نفرتی است که نسبت به کره شمالی برای کشتن یک یک اعضای خانواده ام احساس می کنم.»

از آنجایی که دسترسی به فیلم هایی از داخل کره شمالی برای سازنده این مستند مشکل بوده است او کوشیده است تا با ترجمانی از قطعات هنری چون حرکات رقص مدرن، بیانگر این کمبودها باشد. هلکین می گوید او از سال ها پیش درنظرداشته است تا احساسات اعتراض آمیز خود را به وجود این اردوگاه های زجر و شکنجه بشری در کره شمالی ازطریق ساختن یک فیلم مستند نشان دهد: «به عقیده من تنها عامل مسئول این فجایع کیم جانگ ایل و رژیم سفاک اوست. مهم نیست چه وقایعی در زمان تقسیم دو کره جنوبی وشمالی درسال ۱۹۴۵ روی داده است و گناه آن برگردن کیست؟ موضوع بر سر این مسئله است که درحال حاضر وجود این کمپ های زجرو شکنجه مردم بی گناه بخشی از عملکرد رژیم کره شمالی به شمارمی رود.»

تمام شخصیت های فیلم مستند «کیم جانگلیا» در حال حاضر ساکن کره جنوبی هستند. بسیاری از آنان ابتدا سفر خطرناک و غیرقانونی عبور از مرزها و ورود به کشور چین را تحمل کرده اند. این پناهندگان بازگو کننده داستان های بی شماری از ترافیک جنسی و شکنجه و مرگ اعضای خانواده خود هستند که در زمینه تصویر دولت بی عیب و نقص و مدینه فاضله ای که کیم جانگ ایل می کوشد از کره شمالی برای دیگران به دست دهد برجسته شده است.

نانسی هلکین می گوید علاقه و اشتیاق شدیدی که به روایتگری داستان های مردم واقعی کره شمالی داشته است برای او برانگیزنده بوده است تا در آینده نیز فیلم های دیگری درهمین زمینه ودرمورد زجر و بدبختی های این مردم بی پناه بسازد.

XS
SM
MD
LG