لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۴

آتش سوزی در کالیفرنیا: ۸۲ هزار نفر خانه هایشان را ترک می کنند


آتش سوزی های مهیبی که درجنوب و شمال کالیفرنیا جریان دارد خسارات مالی فراوانی ببار آورده و شمار زیادی از ساکنان این مناطق مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند. مقامات می گویند در فصل گرما، خشکی هوا و خشکسالی احتمال آتش سوزی های بیشتر را افزایش می دهد.

مقامات نواحی جنوبی کالیفرنیا به بیش از ۸۲ هزار نفر از ساکنان این مناطق دستور دادند برای گریز از آتش سوزی، که دامنه آن در حال گسترش است، محل سکونت خود را ترک کنند.

کانون آتش سوزی شهر سن برناردینو در یکصد کیلومتری شهرستان لس آنجلس است.

آتشی که از بامداد روز سه شنبه آغاز شد تا کنون هفت هزار هکتار از اراضی را در بر گرفته و موجب بسته شدن چند شاهراه بزرگ ایالت کالیفرنیا شده، و گریز از منطقه آتش سوزی را برای اهالی دشوار کرده است.

از سوی دیگر، آتش سوزی دیگری که چند روز پیش در منطقه شمالی و مرکزی کالیفرنیا شروع شد تا حدی مهار شده است. این آتش سوزی نزدیک به ۱۶۰۰ هکتار را پوشانده و ۱۷۵ ساختمان مسکونی و تجاری را ویران کرده است.

بر اثر این آتش سوزی بیش از هزار نفر مجبور به ترک خانه های خود شده اند. به گفته مقامات این آتش سوزی، که کانون آن لیک کانتی نزدیک سانفرانسیسکو است، احتمالا عمدی بوده و تاکنون یک نفر به ظن دست داشتن در این آتش سوزی بازداشت شده است.

چهار سال خشکسالی، گرمای هوا و خشک شدن گیاهان از جمله عوامل بروز آتش سوزی های چند سال اخیر عنوان شده است. در حال حاضر شش نقطه کالیفرنیا در زیر شعله های آتش می سوزد. ​اداره آتش نشانی کالیفرنیا برای خاموش کردن آتش از همه امکانات استفاده می کند، از جمله هلیکوپترهایی که بدون فرود آمدن قادر به پرکردن مخزن آب هستند، و می توانند تا ۱۰ هزار لیتر آب حمل کنند.

سازمان های آتش نشانی و نهادهای دیگر برای خاموش کردن آتش با چالش های زیادی روبرو هستند. مبارزه با باد، آماده سازی وسایل و نیروی انسانی لازم تلاش فوق العاده ای می طلبد.

مقامات آمریکا می گویند فصل آتش سوزی در شمال و مرکز ایالت کالیفرنیا ممکن است تا ماه نوامبر یعنی دو ماه دیگر ادامه داشته باشد، و با توجه به خشکی هوا، و خشکسالی، احتمالا این دوره در جنوب کالیفرنیا ممکن است طولانی تر شود.

XS
SM
MD
LG