لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

آیا فیلترینگ هوشمند اینستاگرام آغاز شده است؟


خبر خبرگزاری فارس درباره آغاز فیلترینگ اینستاگرام، از روی سایت حذف شد
خبر خبرگزاری فارس درباره آغاز فیلترینگ اینستاگرام، از روی سایت حذف شد

خبرهای تایید نشده‌ای حکایت از آغاز فیلترینگ هوشمند اینستاگرام توسط دولت ایران دارد.

خبرگزاری‌های غیررسمی فارس و دانشجو روز چهارشنبه گزارش دادند که امکان فیلترینگ هوشمند اینستاگرام فراهم شده و فلیترینگ صفحات غیراخلاقی در اینستاگرام آغاز شده است.

شبکه اجتماعی اینستاگرام دی ماه سال گذشته برای چند ساعت فیلتر شد. پیش از آن نیز خبرهایی مبنی بر تصمیم کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، نهاد مسئول نظارت و سانسور اینترنت در ایران، برای فیلتر کردن وایبر و اینستاگرام به گوش رسیده بود اما بعد محمدرضا صادق، مشاور رسانه‌ای حسن روحانی و عضو کارگروه، گفت: «موضوع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های موبایلی در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فضای مجازی پیشنهاد شد ولی رأی نیاورد و به تصویب نرسید».

رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو دیگر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، نیز گفته بود که این کارگروه تصمیم گرفته که شبکه اینستاگرام به صورت هوشمند فیلتر شود.

منظور از فیلترینگ هوشمند این است که تنها بخشی از صفحات با محتوایی خاص از دسترسی کاربران خارج شود نه تمام صفحات شبکه اجتماعی.

سخنگوی قوه قضاییه ایران نیز پیشتر گفته بود که این قوه به دولت فرصت داده تا راهی برای فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی پیدا کند در غیر این صورت دستگاه قضایی به طور مستقل اقدام خواهد کرد. محسنی اژه‌ای آبان ماه گذشته نیز از قول وزارت ارتباطات مبنی بر فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی گفت: «در آخرین جلسه‌ای که داشتیم به ما گفتند نهایت تلاش‌مان را می‌کنیم تا بتوانیم هم شبکه‌های اجتماعی را داشته باشیم و هم از فضای مجرمانه و فساد جلوگیری کنیم».

با وجود این خبرگزاری فارس خبری را که روز چهارشنبه سوم دی درباره آغاز فیلترینگ هوشمند اینستاگرام منتشر کرده بود، از دسترس خارج کرد. در این خبر آمده بود: با موفقیت در دسترسی به امکان فیلترینگ هوشمند و صرفا با مسدودسازی محتوای مجرمانه، نیاز به فیلتر کردن کامل ابزارهای پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی از بین رفت.

به گزارش فارس، از اوایل هفته جاری صفحات غیراخلاقى شبکه اجتماعی اینستاگرام فیلتر شده است. این در حالی است که دسترسی به دیگر صفحات این شبکه اجتماعی همچنان بدون تغییر امکان پذیر است.

فارس این خبر را ساعاتی پس از انتشار از روی سایت خود حذف کرد.

همزمان خبرگزاری دانشجو نیز در همین زمینه نوشت که «فیلترینگ صفحات مجرمانه با محتوای غیراخلاقی از شب گذشته در شبکه اینستاگرام آغاز شد. این طرح که به نوعی آغاز اجرای طرح فیلترینگ هوشمند محسوب می‌شود، تاکنون برخی از پیج‌های غیر اخلاقى با فالورهای بالا را شامل شده و آنها را از دسترس خارج کرده است».

هنوز هیچ منبع رسمی این خبر را تایید نکرده است و مشخص نیست دولت ایران فیلترینگ هوشمند اینستاگرام را کاملا آغاز کرده است یا نه.

XS
SM
MD
LG