لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۱

جانی دپ و آنجلینا جولی زوج تازه هنری هالیوود در فیلم «توریست»


جانی دپ و آنجلینا جولی زوج تازه هنری هالیوود در فیلم «توریست»
جانی دپ و آنجلینا جولی زوج تازه هنری هالیوود در فیلم «توریست»

با آغاز نمایش فیلم تازه «توریست» با شرکت دو بازیگر مطرح و محبوب هالیوود، جانی دپ و آنجلینا ژولی، هالیوود امیدوار است بتواند بخشی از هزینه ١٠٠ میلیون دلاری که تهیه کننده معروف هالیوود «گراهام کینگ» خرج تهیه این فیلم کرده است را در نخستین سه روز نمایش آن بازگرداند. اما شواهد از هم اکنون نشان می دهند که این فیلم مورد توجه بخش خاصی ازتماشاگران از جمله زنان بزرگسال است. هرچند در تبلیغات فیلم «توریست» با نمایش صحنه های اکشن و ماجراجویانه پلیسی کوشش شده است تا نظر مردهای تماشاگر را نیز به آن جلب کنند.

اغلب نقدها درباره این فیلم تا کنون منفی بوده است. «کنت توران» منتقد سینمایی «لس آنجلس تایمز» می نویسد: «درصحنه ای از فیلم تازه توریست «جانی دپ» از «آنجلینا ژولی» می پرسد «این وقایع به چه دلیلی اتفاق افتادند؟» - این همان سئوالی است که تماشاگرفیلم «توریست»پس از تماشای آن از خود خواهد پرسید.»

«کنت توران» در ادامه این مطلب می نویسد:«تماشاگرانی که به خاطر جاذبه حضور این دو ستاره اغواگر و فریبنده سینما به تماشای «توریست» می آیند خیلی زود متوجه می شوند که این فیلم نتوانسته است به شور و هیجانی که در تبلیغات سینمایی خود به تماشاگروعده داده است عمل کند.»

فیلم «توریست» برداشت آزادی است از فیلم فرانسوی «آنتونی زیمر» که در سال ٢٠٠٥ برروی پرده سینماهای اروپا از موفقیت چشمگیری برخوردار شد. فیلم درباره یک مرد معمولی است که برحسب اتفاق وارد جریان های غیرعادی و شگفت آوری می شود. اما بنا برگفته منتقد سینمایی لس آنجلس تایمز:«فیلم با ریتمی کند و خسته کننده نمی تواند آن چنان که باید تماشاگر را به درون خود کشیده و یا هیجان لازم را در او ایجاد کند و پیش از آنکه طرح اصلی و پیام داستان فیلم برملا شود، تماشاگر علاقه خود را به فیلم و دریافتن موضوع آن از دست می دهد.»

فیلم «توریست» را کارگردان برجسته آلمانی تبارو برنده جایزه اسکار،«فلورین هنکل ون دونرسمارک» کارگردانی کرده است و علاوه برخود او، دو فیلمنامه نویس معتبردیگر، کریستوفر مک کواری و جولیان فلوز فیلمنامه آن را نوشته اند. علیرغم موفقیتی که فیلم «زندگی دیگران» The Lives Of Others برای دونرسمارک داشته است ، فیلم تازه «توریست» نتوانسته است هنرکارگردانی او را چنان که شایسته اوست به نمایش بگذارد.

درجایی دیگر از این نقد سینمایی کنت توران می نویسد:«یکی از مهم ترین اشکالات فیلم «توریست» عدم وجود جاذبه لازم بین دوبازیگر اصلی آن جانی دپ و آنجلینا جولی است. به نظرمی رسد که این دو ستاره مطرح هالیوود در«آفیش»های تبلیغاتی فیلم بیشتر با یکدیگر ارتباط برقرار کرده اند تا در خود فیلم و این ارتباط هربار که «آنجلینا ژولی» با لباس های مجلل و «جانی دپ» با سرو وضعی معمولی درمقابل هم ظاهر می شوند کم تر و شکاف بین شخصیت هایی که این دو بازیگر ارائه می دهند بیشتر می شود.»

ماجراهای فیلم «توریست» در شهرپاریس آغاز می شود وهنگامی که پلیس و ماموران انتظامی فرانسه توجه شان به حضور «الیس کلیفتون وارد» - آنجلینا ژولی – جلب می شود. هرچند شخصیت ژولی به نظرتماشاگر خطرناک نمی رسد اما پلیس فرانسه، اینترپل ایتالیا و حتی اسکاتلندیارد نیزبه دنبال او هستند. دلیل اصلی این توجه «الکساندر پیرس» دوست پسر «الیس»، نابغه مسائل مالی است که به خاطر حیله گری های مالیاتی و ضد و نقیض گویی در بیش از ١٤ کشور مختلف تحت تعقیب است.

ازآنجایی که هیچکس نمی داند الکساندر چه شکل و شمایلی دارد او تصمیم می گیرد تا به طریقی پلیس را به بیراهه بکشد تا نهایتا از تعقیب او صرفنظرکنند. الکساندر از «الیس» می خواهد تا با پیدا کردن مردی به شکل وشمایل خود او در ترن سریع السیری به مقصد «ونیز» پلیس را متقاعد کند که این مرد معمولی همان شخص مورد نظر آن هاست. جانی دپ در نقش «فرانک توپلو» یک معلم حساب از همه جا بی خبر اهل ایالت «ویسکانسین» آمریکاست. هرچند «جانی دپ» یکی از جذاب ترین بازیگران مرد سینمای امروزجهان به شمار می رود اما از آنجایی که او روحا یک بازیگر برجسته شخصیت های گوناگون است از هرفرصتی استفاده می کند تا ازنقش «عاشق رمانتیکی» که در فیلم «توریست» برعهده او گذاشته شده فرار کند.

کنت توران درباره شیوه بازیگری جانی دپ درفیلم توریست می نویسد:«شخصیتی که جانی دپ درفیلم توریست خلق کرده به او اجازه میدهد تا جاذبه بی چون و چرایی که این بازیگر به عنوان یک ستاره دوستداشتنی سینما دارد تا حدودی فراموش شود اما پافشاری او در این مورد درفیلم توریست باعث شده است تا هرگونه ارتباط لازم بین او و شخصیت «الیس» آنجلینا ژولی در این فیلم از بین برود.»

با این ترتیب هرچند درطول وقایع فیلم «الیس» به «فرانک» توجه بیشتری پیدا می کند و حتی او را به اطاق هتل خود دعوت می کند اما هرگز این توجه از یک حد سطحی و ظاهری فراتر نمی رود.

با این حساب چنانچه فیلم «توریست» در نخستین آخرهفته نمایش آن نتواند از یک موفقیت نسبی فروش گیشه برخوردار شود، تا پیش از آغاز تعطیلات کریسمس از روی پرده سینماها به دی وی دی منتقل خواهد شد.

جانی دپ و آنجلینا ژولی بدون شک از محبوب ترین چهره های سینمای امروز هالیوود به شمار می روند که درسطح بین المللی طرفداران بی شماری دارند. وقایع فیلم «توریست» هم در شهرهای مختلف اروپا اتفاق می افتد. همین مسئله دست اندرکاران تهیه این فیلم به ویژه کمپانی فیلمسازی «سونی» را امیدوار ساخته است تا عواید فروش فیلم درخارج از آمریکا بتواند به بالا رفتن فروش کل این فیلم پرهزینه کمک کند.XS
SM
MD
LG