لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

نمایشگاهی با موضوع مستندات جنایات هولوکاست آلمان نازی در لس آنجلس


اردوگاه کار اجباری «داخائو» یکی از بزرگترین اردوگاه های کار اجباری رژیم نازی آلمان بود.
اردوگاه کار اجباری «داخائو» یکی از بزرگترین اردوگاه های کار اجباری رژیم نازی آلمان بود.

موزه لس آنجلس میزبان نمایشگاهی است که تصاویر و فیلم های ضبط شده در طول ظلم و ستم آلمان نازی نسبت به یهودیان و در طول آزاد سازی اردوگاه های کار اجباری را مو به مو و با جزئیات نشان می دهند. این مستند ها از سه کارگردان مشهور هالیوود هستند که عوامل تولید آنها سربازهایی بودند که در طول جنگ به عکاس و فیلمبردار تبدیل شده بودند.

نمایشگاه جدیدی در موزه هولوکاست لس آنجلس، زحمات این سه کارگردان فقید، جان فورد، جورج استیونز، و سمیوئل فولر را که عوامل تولیدشان صحنه های تکان دهنده و لحظات مهم تاریخی آزاد سازی اردوگاه های کار اجباری آلمان را ضبط کردند، با جزئیات نشان می دهد.

کریستین دلاژ مسئول نمایشگاه به خبرگزاری رویترز گفت: «این اولین باری بود که چنین فیلمی ساخته شده است. به این منظور که اگر کسی جرمی که توسط رژیم نازی مرتکب شد را تکذیب کرد، مدرکی باشد که خلافش را ثابت کند. اگر به آنچه امروز می گذرد فکر کنید، زیاد فرق نمی کند، مثلاً تظاهرات اخیر در شارلوتسویل ویرجینیا و امثال آن، و اهمیت عکس در موارد دیگر برای مثال سیاهپوستان آمریکا که توسط پلیس آمریکا با خشونت و سنگدلی مورد برخورد قرار می گیرند.»

حدود ۶ میلیون یهودی در طول هولوکاست کشته شدند که خیلی از آنها به اردوگاه مرگ فرستاده شدند.

اتاق گاز در اردوگاه کار اجباری «داخائو»
اتاق گاز در اردوگاه کار اجباری «داخائو»

یکی از آنها اردوگاه داخائو بود که در ویدیوهای نمایشگاه به تصویر کشیده شده است، با صدای راوی که جزئیات اتاق های گاز، واگن های قطار پر از اجساد مرده، و جنازه های روی هم انباشه شده روی زمین را به تفصیل شرح می دهد.

دلاژ می گوید این تصاویر ریزه کاریهای زیادی را نشان می دهند چرا که توسط سربازهایی که به عکاس و فیلمبردار تبدیل شده بودند، گرفته شده اند.

او گفت: «تمام این واحدهای نظامی، حرفه ای بودند. یک آزادی خاص در کاری که می کردند داشتند. آنها سربازهای جوان تعلیم دیده بودند که تبدیل به عکاس و فیلمبردار شده بودند. در نتیجه ما داریم از کسانی حرف می زنیم که حرفه ای بودند، برای این کار تعلیم دیده بودند، با این توصیه که چه چیزهایی را در طول ظلم و ستم را ثبت کنند.»

سرباز آمریکایی روی تانک در حال فیلمبرداری - نمایشگاه «فیلمبرداری از اردوگاه ها» در موزه هولوکاست لس آنجلس
سرباز آمریکایی روی تانک در حال فیلمبرداری - نمایشگاه «فیلمبرداری از اردوگاه ها» در موزه هولوکاست لس آنجلس

موزه فرصت اولین دیدار از نمایشگاه را به برخی از بازماندگان هولوکاست که در لس آنجلس زندگی می کنند داد.

هنری اُوستر، یکی از بازماندگان هولوکاست است که وقتی بچه بود در اردوگاه مرگ آشوویتز نگه داشته شده بود.

او که برای دیدن این نمایشگاه به موزه هولوکاست لس آنجلس آمده بود گفت: «این چیزی است که به نظر من اگر امکانش باشر باید در هر شهر نشان داد تا مردم بهتر درک کنند که بازمانده هولوکاست بودند یعنی چه. ولی از همه مهم تر این که نشان بدهد که چطور یک کشور چیزی را که بر ضد بشریت بود، در ذهنش کاملاً طبیعی و عادی می دید.»

از تصاویر و ویدیو های این نمایشگاه به علت صحنه های نا هنجار و تکان دهنده در این مقاله استفاده نشده است.

نمایشگاه «فیلمبرداری از اردوگاه ها: جان فورد، سموئل فولر، جورج استیونز، ازهالیوود تا نورُومبرگ» تا آوریل ۲۰۱۸ در موزه هولوکاست لس آنجلس به روی عموم باز خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG