لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۲

محروم شدن خانه سینما از حضور در شورای پروانه فیلم


محروم شدن خانه سینما از حضور در شورای پروانه فیلم
محروم شدن خانه سینما از حضور در شورای پروانه فیلم

خبرگزاریها گزارش کردند: جواد شمقدری، معاونت سینمایی وزارت ارشاد طی نامه ای به معاون خود، علیرضا سجادپور، مدیر اداره کل نظارت و ارزشیابی (ممیزی) فیلم، خواستار معرفی دو نماینده از سوی تشکل نوبنیاد دولتی «صنف واحد تهیه کنندگان» و کانون کارگردانان به شورای پروانه فیلمسازی شد

روابط عمومی معاونت امور سینمایی وزارت ارشاد در این زمینه اعلام کرد جواد شمقدری در این نامه با قدردانی از راه اندازی مجمع عمومی تشکل دولتی برای تهیه کنندگان پیشنهاد کرد از این پس این تشکل دولتی و کانون کارگردانان دو نماینده برای شورای پروانه فیلمسازی معرفی کنند.

براساس آیین نامه اجرایی و روال چندین سال گذشته خانه سینما، نهاد مستقل صنوف گوناگون سینما، این دو نماینده را به شورای پروانه فیلمسازی معرفی می کرده است؛ اما پس از روی کار آمدن جوادشمقدری، اجرای آیین نامه لغو و این معاونت بجای نمایندگان خانه سینما ترجیح داد آقایان جمال شورجه و محسن علی اکبری را از سوی خود در این شورا منصوب کند. اعتراض هیئت مدیره خانه سینما در انتصاب این افراد موثر نیفتاد و حتا نشست مشترک جوادشمقدری با هیئت مدیره خانه سینما برای واداشتن معاونت سینمایی به اجرای آیین نامه نیز نتوانست مشکل را حل کند.

خانه سینما می گوید جواد شمقدری از آنان خواسته بود دو نماینده منصوب وزارت ارشاد را بعنوان نمایندگان خانه سینما به جامعه سینمایی معرفی کند که البته هیئت مدیره خانه سینما تن به این خواسته دولتی نداده بود.

از این روست که در واپسین رویدادهای مدیریت سینمای ایران، جوادشمقدری ترجیح داد رسما اعلام کند دو نماینده حاضر در شورای پروانه منصوب این معاونت هستند.

گزارشگر بخش سینمایی خبرآنلاین در این باره نوشته است: ظاهرا معاونت سینمایی پروژه جایگزین کردن تشکل (دولتی) صنف واحد تهیه کنندگان به جای خانه سینما را کلید زده است.

حاشیه خبر:

مجمع عمومی تشکل دولتی صنف واحد تهیه کنندگان روز بیست و ششم دی ماه تشکیل و افزاد زیر بعنوان هیئت مدیره آن انتخاب شدند:

به گزارش خبرگزاری مهر، پیرو جلسه روز گذشته در خصوص تشکیل صنف واحد تهیه‌کنندگان و انتخابات صورت پذیرفته، جواد شمقدری معاون امور سینمایی خطاب به منتخبان و اعضای جلسه مذکور پیام تبریک صادر کرد.

سید ضیاء هاشمی، مرتضی شایسته، حبیب‌الله كاسه‌ساز، سید جمال ساداتیان، علی معلم، محمد نیك‌بین و حبیب كاوش به عنوان اعضای هیات مدیره و سعید سهیلی و محمدپیرهادی به عنوان اعضای علی‌البدل هیات مدیره صنف واحد تهیه‌كنندگان شدند.

هم‌چنین از میان تهیه‌كننده ـ كارگردانان حاضر در این مجمع؛ علی‌اكبر ثقفی و محمدعلی نجفی به عنوان نمایندگان تهیه‌كننده ـ كارگردانان در این مجمع انتخاب شدند و مهدی صباغ‌زاده به عنوان عضو علی‌البدل تهیه‌كننده ـ كارگردانان انتخاب شد.

برای حضور در شورای نظارت صنف واحد تهیه‌كنندگان، هارون یشایایی ، جمال شورجه و حسین زندباف برگزیده شده و تهمینه میلانی هم به عنوان عضو علی‌البدل این بخش برگزیده شد.

XS
SM
MD
LG