لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۷

بررسی برنامه پنجم توسعه، و رکورد شکنی دلار در ایران


نرخ رشد اقتصادی در لایحه برنامه پنجم توسعه، ۸ درصد، و نرخ بیکاری ۷ درصد، تعیین شده است.

هر چند به گفته حجت الله غنیمی فرد، مقام نفتی تهران در اوپک، ظرفیت تولید نفت در برخی از حوزه های نفتی ایران، هر سال ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می یابد، ايران دارای يكی از بالاترين آمار فرسودگی چاههای نفتی در جهان است.

در عين حال، گزارش صندوق توسعه ملی، که بر اساس آن دولت موظف است بخشی از در آمد های نفتی را به این صندوق واریز کند، بالاخره، پس از حدود ۴۰ روز تاخیر، به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

برخی خبرها از تخلفات ۱۴ میلیارد دلاری دولت در زمینه نفت در گزارش تفریغ بودجه ۸۹، حکایت دارد.

هم زمان به نوشته ایلنا، خبرگزاری کار ایران، کشور طی سال های اخیر نه تنها نتوانسته است سهمی از بازار سرمایه گذاری خارجی را به خود اختصاص دهد، بلکه حتی قادر به حفظ میزان سهمش از این بازار نیز نبوده است. این در حالی است که سعید مرتضوی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پس از اذعان به پاسخگو نبودن قوانین در مبارزه با متخلفان در بخش قاچاق، رسما میزان حجم قاچاق کشور را ۱۹ میلیارد دلار اعلام کرد، که نشان از افزایش ۱۷۱ درصدی قاچاق کشور طی ۳ سال دارد.

به نوشته خبرگزاری مهر، کارخانجات پرهیاهوی دیروز انبار اجناس چینی امروز شده اند.

کارنامه تجارت سال گذشته تهران نشان می دهد که بین ۴۹ کشور طرف معامله، ایران با ۳۱ کشور تراز منفی دارد.

در فضايی که ثبت نام ۱۲۰ هزار متقاضی تسهیلات اشتغال، آن هم تنها در ظرف یک ساعت، سایت صندوق مهر امام رضا را با مشکل مواجه کرد، و جمشید انصاری عضو فراکسیون اقلیت مجلس، کمی پیش، در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی فرارو، حضور ۳ میلیون و پانصد هزار نفر بیکار را رقم نگران کننده ای توصیف کرده بود، عزیز اکبریان، نماینده کرج در نطق میان دستور بامداد یکشنبه، اعلام کرد که قوای مجریه و مقننه فاقد استراتژی برای حل معضل بیکاری هستند، آن هم معضلی که این مقام آن را معضل ملی نامید.

این در حالی است که بررسی لایحه پنجم توسعه، موسوم به پیشرفت و عدالت، با تاخیر حدود ۶ ماهه، به مجلس ارائه شد. گفته می شود با اجرای کامل آن، در واقع نیمی از اهداف سند چشم انداز ۱۴۰۴ کشور به دست می آید. اگر چه جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از بی توجهی به اعداد و ارقام در این لایحه انتقاد دارد، و کاظم دلخوش، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، نیز بر این باور است که سیاست گذاری در بخش های اشتغال، رشد اقتصادی، کشاورزی و غیره، به صورت کامل لحاظ نشده است.

هم زمان شاخص بورس تهران، روز یکشنبه با افت بهای سهام مواجه شد، قیمت طلا نیز در بازار داخلی افت کرد، هر چند دلار، ۱۰۵۵ تومان شد، که رکورد شکنی تاریخی دلار در بازار ارز عنوان شد. 

XS
SM
MD
LG