لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۷

۱۵ نفر در روز برگزاری انتخابات کنیا کشته شدند


در جریان حملات چندگانه به نیروهای امنیتی در کنیا در روز دوشنبه، دست کم ۱۵ شهروند این کشور کشته شدند. این افراد در صف رای دادن و شرکت در انتخابات ریاست جمهوری کشورشان بودند. پنج سال پیش نیز بیش از هزار نفر در جریان خشونت‌های مرتبط با انتخابات در کنیا کشته شدند.

گروه ۲۰۰ نفره از مردان مسلح عضو «شورای جمهوری مومباسا» پیش از طلوع آفتاب ماموران پلیس را محاصره کردند و با آنان درگیر شدند. درگیری‌های مشابه در نقاط مختلف روی داد. این گروه تهدید کرده که حملات دیگری را در جریان برگزاری انتخابات ترتیب خواهد داد.

دو کاندیدای عمده ریاست جمهوری کنیا حملات را محکوم کرده اند. رایلا اودینگا، نخست وزیر کنیا حملات اخیر را «وحشیانه» توصیف کرده و معاون نخست وزیر وعده داد که وضعیت امنیتی تحت کنترل درخواهد آمد. ۴۰۰ مامور پلیس اضافی برای افزایش امنیت در مومباسا مستقر شده اند. سازمان ملل متحد از کارمندان خود خواسته تا تردد را در کنیا به حداقل برسانند.

مقامات کنیا گفته اند برای توقف خشونت‌ها وحملات هراقدامی باید به کار گرفته شود و به ماموران اجازه داده شده تا برای تامین امنیت از تفنگ استفاده کنند. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس این دستورالعمل را «حساس» توصیف شده است زیرا در خشونت‌های پس از انتخابات ۲۰۰۷ در کنیا، ۴۰۰ نفر به دست پلیس این کشور کشته شدند.

ناظران مشارکت انتخاباتی در کنیا را چشمگیر توصیف کرده اند. حدود ۹۹ هزار مامور پلیس تامین امنیت و نظم در جریان رای گیری را برعهده دارند و گفته می شود که ۱۴ میلیون نفر در انتخابات شرکت می کنند.

XS
SM
MD
LG