لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

کاشف سرزمین های ناشناخته


همانجور كه پيش بينی ميشد سپ بلاتر با اختلاف فاحشی شاهزاده علی اردنی را شكست داد و برای پنجمين بار رئيس فيفا شد، اين در حاليست كه در روزهای اخیر شاهد انتقادهای گسترده ای علیه رئیس سوئیسی فدراسیون جهانی فوتبال هستیم و تعدادی از دوستان، همكاران و اعضای ارشد این سازمان دستگیر شدند. هنوز مشخص نيست در هفته های آينده شاهد چه حوادثی خواهيم بود چون احتمال داره خود سپ بلاتر هم تحت پيگرد قانونی قرار بگيره و به نوعی در این پرونده جنجالی درگیر بشه. دادستانی آمریکا بر ادامه تحقیقات در این پرونده تأکید داره، مقامات سوئیسی هم سرگرم بررسی تخلفات احتمالی در اهدای برگزاری جام جهانی به روسیه و قطر هستند، خلاصه روزهای سختی در انتظار رئیس فیفا است.

اما فارغ از این جار و جنجالهای حقوقی و مقوله فساد و تبانی در این سازمان که در برخی از موارد هم رنگ و بوی سیاسی گرفته، سپ بلاتر ثابت كرد پیرمرد زيرك و جاه طلبی است و نفوذ زيادی در فيفا داره، او با استفاده از ساختار اين سازمان ورزشی و سرمايه گذاری روی حمايت كشورهای كوچك و فقير به خوبی از آرای آنها در تثبيت موقعيت خود استفاده كرد. جالبه كه اكثر كشورهای اروپای غربی، آمريكا و كانادا و به اصطلاح كشورهای پيشرفته و توسعه یافته عليه بلاتر بودند ولی اكثر كشورهای آفريقایی، آسيايی، آمريكای مركزی و شمالی به بلاتر رأی دادند، یعنی کشورهای در حال توسعه و یا توسعه نیافته، این در حالیست که در صف حامیان سپ بلاتر شاهد حضور كشورهايی هستیم كه احتمالا تا حالا اسم آنها را هم نشنيديم و نمیدونیم در کجای این کره خاکی قرار دارند، به همین دلیل بسیاری از مخالفین سپ بلاتر به او لقب کاشف سرزمینهای ناشناخته را دادند.

سپ بلاتر در طول سالهای ریاست خود بر فیفا تعداد اعضای این سازمان را به صورت قابل توجهی افزایش داد، او به اعضای جدید این سازمان کمکهای مالی هنگفتی کرد، روابط حسنه ای با رؤسای این فدراسیونها داشت و پروژه های آموزشی و سخت افزاری بسیاری را در اين كشورها تكميل كرد. بدون شک یکی از دلایل محبوبیت سپ بلاتر در آسیا و آفریقا افزایش سهمیه این قاره ها در جام جهانی بود ، موضوعی که باعث شد بزرگترین کنفدراسیونهای عضو فیفا از او حمایت کنند و نقش مهمی در انتخاب مجددش داشتند.

به باور مخالفین سپ بلاتر او فردی فاسد و قدرت طلب است ولی به عقیده طرفدارانش او حامی و پشتيبان كشورهای فقير و كوچك است، به برابری و مساوات باور داره و منافع آنها را تأمين ميكنه.

به نظرم برای ارزیابی جایگاه سپ بلاتر در فیفا، در ابتدا باید در نظر گرفت که در کدام جبهه قرار داریم، مسئله اصلی منافع و امتيازاتی است كه نصيب كشورها ميشه، بدون شک کشورهایی مثل روسيه و قطر بعنوان میزبان جام جهانی از او حمایت میکنند یا مثلا بوتان، گوام و یا بورکینافاسو طرفدارش هستند چون بر اساس ساختار کنونی فیفا تمامی کشورهای عضو سازمان از حقوق و مزایای یکسانی برخوردارند. وقتی شرط اصلی پیروزی در انتخابات فقط کسب آرای بیشتر باشه طبيعی است كه كانديدايی برنده ميشه كه امتيازات بيشتری به رای دهندگان ميده، بلاتر استاد اين بازی بود و به همين دليل پيروز شد.

به نظرم یکی از مواردی که در ساختار فیفا باید اصلاح باشه همین جریان است، یعنی باید شرایطی بوجود بیاد که ضمن حمایت از کشورهای کوچک و در حال توسعه، وزن کشورهای بزرگ و صاحب فوتبال سنگین تر باشه و تأثیر بیشتری بر عملکرد این سازمان داشته باشند، فکر نمیکنم خیلی منطقی باشه که کشورهای بزرگ جهان فوتبال مثل انگلیس، آلمان و ایتالیا هم وزن مالدیو و یا جزایر کاکائو و کائوچو باشند. یکی از بحثهای اصلی که باید به آن پرداخت اصلاح ساختار فیفا و تغییر وضعیت کنونی است، یعنی نظام ناکارآمدی که اجازه میده قدرت در دست گروه محدودی باشه و بصورت نامحدودی حکومت کنند ، سیستمی که در آن میشه بر اساس روابط ، رفاقت و اهدای بسته های تشویقی برنده انتخاباتش شد.

درسته که سپ بلاتر برای پنجمین بار به ریاست فیفا انتخاب شد ولی بدون شک این داستان هنوز به پایان نرسیده، تحقیقات قضایی ادامه داره و ممکنه شاهد افشای اسناد و مدارک تازه و یا دستگیری عده دیگری باشیم. بدون شك از حالا به بعد بلوك كشورهای اروپايی و آمريكا بعنوان شاهرگ اقتصادی جهان فوتبال نظارت بيشتری روی بلاتر و امپراتوری او خواهند داشت، فراموش نكنيم كه بخش عمده ای از درآمد سالانه فيفا از كشورهاي اروپايی و آمريكا تأمين ميشه، مراکز اصلی خیلی از شرکتهای بزرگی که پشتیبان فیفا هستند در پایتختهای مخالفین سپ بلاتر قرار داره ، او نمیتونه به منتقدینش بی توجه باشه، حتی اگه از این طوفان قضایی جان سالم به در ببره در نهایت مجبور است به مخالفین امتياز بده، چاره ای دیگه ای نداره.

بعنوان یک طرفدار فوتبال و یک بینده تلویزیونی اميدوارم تحولات اخير تغييرات گسترده ای در فيفا ایجاد کنه و این نهاد ورزشی در چهارچوبی شفاف و دمکراتیک اداره بشه، بتونیم بار دیگه دور از این همه جار و جنجال و فساد و تبانی از تماشای جادوی توپ گرد در مستطیل سبز فوتبال لذت ببریم.

XS
SM
MD
LG