لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

میلیون‌ها دختر در سراسر جهان همچنان تحت عمل دردناک و خطرناک ختنه قرار می‌گیرند


یک مشاور کارت‌های آموزشی برای مقابه با ختنه دختران را برای آموزش چند زن در دست دارد. در مصر ختنه زنان بیش از دو هزار سال سابقه دارد.
یک مشاور کارت‌های آموزشی برای مقابه با ختنه دختران را برای آموزش چند زن در دست دارد. در مصر ختنه زنان بیش از دو هزار سال سابقه دارد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - بنا بر گزارش تازه منتشر شده سه سازمان حقوق بشری، ختنه دختران به عنوان سنتی محکوم در جامعه بین المللی در دست کم ۹۲ کشور انجام می‌گیرد. با وجودی که این امر در دهه های اخیر کاهش یافته است، میلیون ها دختر در سراسر جهان همچنان در معرض این رفتار دردناک و بسیار خطرناک قرار دارند.

ختنه دختران دلایل فرهنگی و مذهبی متفاوتی دارد، اما دلیل اصلی آن کاستن از تمایل زن به روابط جنسی و باور به درمان مشکلات جنسی زنان است.

ختنه دختران در جامعه موسوم به مسلمانان فرقه داوودی در شبه قاره هند به شکلی گسترده به عنوان سنتی مذهبی انجام می گیرد. این عمل که مدت‌ها در ایالات متحده برای بازداشتن زنان از خودارضایی انجام می شد، در قرن بیستم غیرقانونی اعلام شد.

این پژوهش مشترک توسط «شبکه اروپایی پایان دادن به ختنه دختران»، «شبکه آمریکایی پایان دادن به ختنه دختران»، و «اکنون برابری» انجام گرفته است و نشان می دهد که داده‌های به دست آمده در پژوهش‌های ملی گردآوری شده توسط آژانس‌های سازمان ملل متحد در سال های اخیر تا چه حد ابعاد ختنه دختران در سراسر جهان را کمتر از میزان واقعی‌شان برآورد کرده است.

تخمین های سازمان ملل متحد نشان می دهد که بیش از ۲۰۰ میلیون دختر در دهه های اخیر در ۳۲ کشور ختنه شده اند. در حالی که پژوهش های تازه از مطالعات ملی در مقیاس‌های کوچکتر، از انجام عمل ختنه دختران در ۶۰ کشور دیگر خبر می‌دهد.

ختنه دختران در نوزادی یا سنین نوجوانی معمولا با قیچی و بدون بیهوشی انجام می گیرد. این رفتار سال ها است که نقض حقوق بشر و نقض حقوق زنان محسوب می شود. دولت ایالات متحده این رفتار را نقض جدی حقوق بشر، شکلی از خشونت جنسی، و آزار کودکان می داند.

این رفتار عموما در ۳۲ کشور آفریقایی رخ می دهد. اما پژوهش جدید نشان می دهد که این عمل در جوامع مهاجر در ۳۱ کشور غربی، از جمله ایالات متحده، هم رخ داده است.

این رفتار به کشورهای با اکثریت جمعیت مسلمان محدود نیست. یک پژوهش در کلمبیا در سال ۲۰۱۱ وقوع ختنه دختران در میان بومیان آن کشور را مستند کرده است.

مطالعه ای در اسرائیل در سال ۲۰۱۲ از انجام این رفتار در میان یهودیان مهاجر از اتیوپی خبر می دهد. در ایالات متحده نیز مواردی در میان زنان مسیحی دیده شده است.

این یافته ها در شرایطی مطرح می شود که کنگره ایالات متحده می کوشد قانون ضد ختنه دختران مصوب سال ۱۹۹۶ را محکم تر کند. دو سال پیش یک قاضی فدرال این قانون را مغایر قانون اساسی ایالات متحده اعلام کرده بود.

کنگره در صدد است که ختنه دختران را یک جرم فدرال اعلام کند. در قانون ۱۹۹۶ حتی والدین از بردن فرزندشان به دیگر کشورها برای انجام این عمل منع شده اند.

تنها ۵۱ کشور جهان شامل ایالات متحده قوانین مصوب ضد ختنه دختران دارند.

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در گزارش سال ۲۰۱۸ خود هشدار داده است که با ادامه روند کنونی تا سال ۲۰۳۰ شمار دخترهای ختنه شده به ۴.۶ میلیون نفر در سال می رسد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG