لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

چرا پس از مصرف برخی از ویتامین‌ها حالت تهوع پیدا می‌‌کنید


شاید مصرف روزانه ویتامین‌ها و مکمل‌ها به تندرستی‌تان کمک کند. ولی برخی پس از خوردن قرص ویتامین حالشان بد می شود و یا حالت تهوع پیدا می کنند.

به گزارش هافینگتون پست، دکتر دیوید پاپرز، متخصص دستگاه گوارش در مرکز پزشکی لنگون در دانشگاه نیویورک، می‌‌گوید که مصرف برخی از ویتامین‌ها موجب یک سری از مشکلات گوارشی می شود. و حتی عجیب نیست اگر فرد درد یا ناراحتی در شکم، حالت تهوع، و یا شکم‌روی (اسهال) را تجربه کند.

این مشکلات ممکن است علت های مختلفی داشته باشد. در زیر به چند مورد از آنها اشاره شده است:

  • ویتامین را با معده خالی می خورید

به گفته دکتر پاپر، خوردن ویتامین‌هایی مانند ویتامین ث (Vitamin C) یا فولات (ویتامین B9) – که اسیدی‌تر از منابع طبیعی‌شان هستند - با معده خالی می تواند موجب بروز حالت تهوع در فرد شود.

وی افزود: «مصرف ویتامین‌های با قابلیت حل شدن در چربی - مثل ویتامین های آ، د، ئی، و ک - برعکس برخی از ویتامین ها، همراه با غذا بهتر جذب بدن می شوند.»

  • مقدار آهن در ویتامین بالا است

بنا به گفته دکتر دونالد هنسراد، مدیر پزشکی برنامه زندگی سالم در کلینیک «میو»، مولتی ویتامین‌هایی که آهن زیادی دارند (مثل ویتامین‌هایی که در دوران بارداری مصرف می شوند)، می‌توانند موجب حالت تهوع در یک فرد شوند؛ به خصوص اگر همراه با غذا مصرف نشود.

  • مصرف ویتامین با داروهای دیگر

دکتر هنسراد می‌گوید ویتامین ها می توانند با برخی از داروهایی که مصرف می کنید فعل و انفعالات شیمیایی داشته باشند. وی می افزاید: «مهم است که به ترکیب دارو و ویتامین توجه کرده و با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید فعل و انفعالات مضر نباشند و یا اثر دارو را خنثی نکنند.»

  • زمان مصرف ویتامین مناسب نیست

دکتر پاپرز می گوید مهم است که زمان مصرف ویتامین را با کارشناسان مشورت کنید. او می گوید: «برخی ویتامین ها یکدیکر را تکمیل می‌‌کنند، در حالی که برخی دیگر مانع جذب یکدیگر می‌شوند.»

به گفته دکتر پاپرز، برای مثال بهتر است آهن را برای بهتر جذب شدن با ویتامین ث بخورید. در حالی که مصرف همزمان آن با کلسیم تأثیری معکوس دارد.

دکتر پاپرز و دکتر هنسراد هر دو تأکید کردند که تنها زمانی از ویتامین‌های مکمل استفاده کنید که کمبود ویتامین دارید. مردم اغلب ویتامین ها و مواد معدنی لازم را از طریق غذا تأمین می کنند. و به گفته دکتر هنسراد خیلی ها به کلی ویتامین نیاز ندارند.

یک آزمایش ساده خون می تواند تعیین کند که آیا یک فرد کمبود ویتامین دارد یا نه.

خوردن غیرضروری و یا بی‌‌رویه ویتامین‌ها و مکمل‌‌های معدنی حتی می‌‌تواند مضر باشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG