لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بهره را به نزدیک به صفر رسانده و مقررات استقراض را تسهیل می‌‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - «بانک مرکزی ایالات متحده» در اقدامی اضطراری روز یکشنبه نرخ بهره مرجع خود را یک درصد کامل کاهش داد و به نزدیک به صفر رساند و اعلام کرد اوراق قرضه بیشتری را با هدف تشویق به پرداخت وام برای خنثی کردن تاثیر شیوع ویروس کرونا خریداری خواهد کرد.

بانک مرکزی ایالات متحده می گوید پیامدهای شیوع کرونا در کوتاه مدت بر فعالیت های اقتصادی اثر گذاشته و چشم انداز اقتصادی را با خطراتی روبرو می کند. این بانک گفت تا زمانی که اطمینان حاصل کند اقتصاد آمریکا این رویدادها را پشت سر گذاشته است، نرخ بهره را نزدیک به صفر نگاه خواهد داشت.

بانک مرکزی آمریکا گفت ۵۰۰ میلیارد دلار اوراق قرضه و ۲۰۰ میلیارد دلار اوراق قرضه تضمین وام های مسکن را خریداری خواهد کرد. هدف از این کار کاستن از اضطراب در بازار است که کار بانک ها و سرمایه گذاران عمده را در فروش اوراق قرضه دشوار کرده است.

بانک مرکزی ایالات متحده در حرکتی دیگر با هدف تشویق بانک ها به اعطای وام شرط برخورداری از ذخایر نقدی را برای بانک ها لغو کرده است.

نرخ بهره وام های دلاری هم در حرکتی مشترک و هماهنگ با پنج بانک مرکزی کشورهای دیگر کاهش پیدا کرده است تا بانک های خارجی کماکان به دلاری که به شرکت های خارجی قرض می دهند دسترسی داشته باشند.

تمام اقدامات بانک مرکزی ایالات متحده حاکی از این است که اقتصاد آمریکا با مخاطره‌آمیزترین دوره اش از رکود اقتصادی بیش از یک دهه پیش روبرو است.

ابزار در دسترس بانک مرکزی آمریکا که هدف از آن تخفیف نرخ استقراض، تسهیل پرداخت وام، و تقویت اطمینان خاطر است خیلی مناسب رسیدگی به معضل کاهش خرید و توقف سفر ناشی از ترس از ویروس کرونا نیست.

بعضی کارشناسان خواستار برداشتن گام‌هایی مانند ارائه مرخصی های استعلاجی، پرداخت دستمزد کارگران و کارمندان قرنطینه شده، و تعویق بازپرداخت وام های بانکی به شرکت های کوچک و متوسط ‌آسیب دیده از پیامدهای ویروس کرونا هستند.

استیو منوشن، وزیر دارایی ایالات متحده، می گوید اقتصاد آمریکا هنوز وارد رکود نشده است. اقتصاددانان انتظار دارند طی یک یا دو فصل شاهد انقباض اقتصادی در آمریکا باشیم. در همین حال مقام های بانک مرکزی می گویند بعید است نرخ بهره را به زیر صفر برسانند.

نرخ بهره اوراق قرضه ۱۰ ساله بر هزینه های استقراض برای شرکت ها و مصرف کنندگان شامل وام مسکن و نرخ بهره کارت های اعتباری اثر خواهد گذاشت. اگر بانک ها و سرمایه گذاران نتوانند به سهولت اوراق قرضه را مبادله کنند، نرخ استقراض در سراسر اقتصاد آمریکا ممکن است افزایش یابد.

بانک مرکزی آمریکا پنج شنبه در اقدامی بزرگ اعلام کرد در ازای اوراق قرضه ۱۵۰۰ میلیارد دلار وام های کوتاه مدت در اختیار بانک ها می گذارد. این وام ها پس از یک تا سه ماه بازپرداخت می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG