لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۱

بزرگترین عملیات جهانی اف‌بی‌آی؛ بدافزار پیچیده کک‌بات هدف قرار گرفت


پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، روز سه‌شنبه بزرگ‌ترین «عملیات جهانی» برای از بین بردن بدافزار کک‌بات ـ به عنوان ابزار جرائم سایبری و مسئول حملات باج‌افزار و سرقت اطلاعات ـ را موفقیت‌آمیز اعلام کرد.

پلیس فدرال آمریکا می‌‌گوید این عملیات که با هدف خنثی کردن باج افزار، کلاهبرداری مالی، و اختلال مالی و فنی جرایم سایبری اجرا شد «بزرگترین عملیات» تحت رهبری ایالات متحده در نوع خود، با مشارکت کشورهای مختلف به حساب می‌آید.

بر پایه این گزارش، اف بی آی با همکاری متحدین بین‌المللی، زیرساخت‌های کک‌بات را هدف قرار داد و موفق شد که ۹ میلیون دلار از سود ارزهای دیجیتال را در این عملیات ضبط کند.

پیش از این عملیات، کک‌بات یا کیوبات که به عنوان یک بات‌نت و بدافزار پیچیده طراحی شده، رایانه‌های بسیاری را در سطح جهان ـ برای کنترل از راه دور توسط مجرمان سایبری ـ آلوده می‌کرد.

همزمان دفتر دادستانی ایالات متحده در ناحیه مرکزی کالیفرنیا تایید کرد که کد مخرب کک‌بات از دستگاه‌های قربانی حذف خواهد شد تا از آسیب‌های بیشتر جلوگیری شود.

همچنین در این عملیات، پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی به زیرساخت‌های کک‌بات دسترسی پیدا و بیش از ۷۰۰ هزار رایانه آلوده را در سراسر جهان شناسایی کرد و با توقیف سرورها و تغییر مسیر ترافیک به سرورهای تحت کنترل پلیس فدرال آمریکا، بات نت را غیرفعال و کاربران آلوده را وادار کرد تا بدافزار را حذف کنند.

XS
SM
MD
LG