لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۹

شماری از شاهدان خارجی و خبرچین های «اف بی آی» مفقود شده اند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - تحقیقات جدید بازرس کل «وزارت دادگستری آمریکا» نشان می دهد که شماری از اتباع خارجی که پلیس فدرال آمریکا، «اف بی آی»، به عنوان شاهد و خبرچین به کار گرفته، طی سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ ناپدید شده اند.

بنا بر این گزارش که چهارشنبه منتشر شد، «اف بی آی» در ارائه گزارش مفقود شدن ۲۲ مامور خارجی به مقام های مسئول امور مهاجرت کوتاهی کرده است. در مجموع ۶۱ تبعه خارجی تحت حمایت «اف بی آی» از کنترل این سازمان گریخته اند و ۳۹ مورد به وزارت امنیت داخلی گزارش شده بود. یک مورد مفقودی هم مربوط به «اداره مبارزه با مواد مخدر» است.

دفتر بازرسی کل در این تحقیقات استفاده وزارت دادگستری از برنامه های مهاجرتی را در کانون بررسی قرار داده بود. این برنامه به سازمان هایی مانند «اف بی آی» و «اداره مبارزه با مواد مخدر» اجازه می داد اتباع خارجی را برای اقامت موقت به ایالات متحده بیاورند.

دیوید گومز، مامور ویژه بازنشسته «اف بی آی»، می گوید: «عمده این افراد احتمالا خارجی های بدون مدرک اقامت یا اشخاصی هستند که از دیگر کشورها برای انجام ماموریت های ویژه ضد تبهکاری، ضد تروریسم یا ضد اطلاعات آورده می شوند.»

بنا بر این گزارش، سازمان های انتظامی در فاصله سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ نزدیک به ۵۵۰۰ تبعه خارجی را تحت حمایت داشتند.

بازرس کل امور بازسازی افغانستان در سال ۲۰۱۷ گزارش داد که در فاصله سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷، سیصد و بیست تبعه خارجی که آموزش نظامی دیده و نیمی از آنها اهل افغانستان هستند، در ایالات متحده ناپدید شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG