لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۴

محکومیت مامور اف بی آی به جرم افشای اطلاعات


بیانیه ای که روز سه شنبه از سوی وزارت دادگستری آمریکا منتشر شده، حاکی از آن است که دونالد ساکتلیبن، یک مامور پیشین اف. بی. آی، اطلاعات محرمانه ای را در اختیار یکی از خبرنگاران اسوشیتدپرس گذاشته و در دادگاه به افشای این اطلاعات اعتراف کرده است.

آقای ساکتلیبن جزئیات طرح یک حمله تروریستی برای منفجر کردن یک جت آمریکایی را که اف. بی. آی در سال ۲۰۱۲ خنثی کرد و مانع از اجرای آن شد، به این خبرنگار اسوشتیدپرس داده و فاش کرده که چه نوع بمبی قرار بوده در این حمله به کار برود.

از آنجا که خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارشی پیرامون طرح تروریستی برای منفجر کردن یک جت آمریکایی در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد و طراحان آن را نیز معرفی کرد-که نیروهای گروه القاعده یمن بودند-وزارت دادگستری نسبت به میزان اطلاعاتی که اسوشیتدپرس در اختیار داشت، مظنون شد و از این روی، محتوای مکالمات و مکاتبات اسوشیتدپرس را به مدت دو ماه شنود کرد.

این شنود، موجی تازه از انتقاد را متوجه دولت اوباما کرد که به تعبیر این منتقدان، به پیگرد کسانی می پردازد که اطلاعات محرمانه دولت را در اختیار خبرنگاران گذارده اند.

دونالد ساکتلیبن که ۵۵ ساله است، به جرم افشای اطلاعات محرمانه و توزیع فیلم های پورنویی که در آن از کودکان برای پورنوگرافی استفاده شده، حکم ۱۲سال حبس گرفته است.
XS
SM
MD
LG