لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

واکنش‌ها به سخنان فاطمه معتمد آریا در جشنواره فیلم فجر؛ از انتقاد کیهان تا اعتراض مخالفان جمهوری اسلامی


فاطمه معتمد آریا در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر
فاطمه معتمد آریا در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر

سخنان فاطمه معتمدآریا در مراسم افتتاحیه سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر با واکنش های زیادی به ویژه در فضای مجازی همراه شد. روزنامه حکومتی کیهان، او را با واژه هایی چون «پیرزن» یا «بی انصاف» نامیدند که واکنش عده زیادی را در فضای مجازی برانگیخت. همچنین، در مقابل برخی او را «بازیگر ِ سناریوهای امنیتی رژیم در بزنگاه‌ها» نامیدند.

خانم معتمدآریا که در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفت روی سن در بخشی از سخنانش گفت: « اولین کاری که با من در این ۴۰ سال کردند این بوده که برایم توقف ایجاد کردند و این‌ها همه باعث رشد و جهش من شد. خوشحالم که وسیله من سینما است و به وسیله همکارانم حمایت شده‌ام نه کسانی که بر مسندی بوده‌اند.»

فیلم سخنان خانم معتمد آریا

رسانه های وابسته به حکومت ایران، به سخنان فاطمه معتمد آریا واکنش نشان دادند از جمله روزنامه کیهان که نوشت: «یک پیرزن بازیگر که در طول چهل سال گذشته بیشترین مجال را برای حضور در سینمای ایران داشته است، با بی انصافی به سیاه نمایی درباره شرایط حضور خود در سینما پرداخت... انتظار آن بود حالا که پیرزنی سرد و گرم چشیده هستید از گذران عمرتان عبرت گرفته و از حداقل بینش و دانش برخوردار باشید. نمکدان نشکنید، منشأ نشر دروغ نشوید و عاقلانه زندگی کنید.»

واکنش کاربران به حمله کیهان

این مطلب کیهان، از افراد عادی گرفته تا سینماگران را به انتقاد واداشت.کاربران زیادی در فضای مجازی اعتراض خود را به این اقدام کیهان ابراز کردند.

از طرفی، فقدان حضور یک سینماگر زن در کنار خانم معتمدآریا روی سن، واکنش های زیادی را در پی داشت.

واکنش مخالفان جمهوری اسلامی به اظهارات معتمد آرا

با اینکه عده زیادی از خانم معتمد آریا دربرابر کیهان دفاع کردند اما برخی مخالفان جمهوری اسلامی از دریچه ای دیگر به خانم معتمد آریا انتقاد کردند.

مخالفان جمهوری اسلامی در توئیتر از اینکه خانم معتمد آریا در انتخابات گذشته با تشویق به شرکت در انتخابات سعی در «جلب مشروعیت نظام» داشته، انتقاد کردند.

یک کاربر در توئیتر خود نوشت خانم معتمد آریا «در بزنگاه‌ها» با جلب مردم برای شرکت در انتخابات «بازیگر ِ سناریوهای امنیتی رژیم» است.

این کاربر هم از نظر دیگری منتقد خانم معتمد آریا بود:

فاطمه معتمد آریا در پی انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران و حمایتش از جنبش سبز با مشکلات و موانع مختلفی روبرو شد از جمله اینکه مدتی ممنوع الخروج شد و اجازه فعالیت نداشت. در سال ۱۳۹۲، با فیلم «قصه ها» به کارگردانی «رخشان بنی اعتماد» به عرصه سینما بازگشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG