لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۱

تازه ترین مد روز، ادغام نمادهای یهودی و اسلامی


تازه ترین مد روز، ادغام نمادهای یهودی و اسلامی
تازه ترین مد روز، ادغام نمادهای یهودی و اسلامی

به تازگی مجموعه ای از لباس های بهاره و تابستانی ٢٠١٢ به نام «افسور» با طرح هایی پیشرو و با امید به ترویج صلح در خاورمیانه به نمایش گذاشته شد. نمایش مدی که در آن برای نخستین بار طرح هایی از نمادهای یهودی و اسلامی با هم ادغام شده اند.

طرح پروژه این نمایش مد را یک گروه سه نفره طراحان، با نام «در سلام، در شلوم»، در beit hair تل آویو ریخته اند و شماری از هنرمندان و چهره های سرشناس از «یوکو اونو» گرفته تا هنرمندان فلسطینی و اسراییلی در آن شرکت داشتند.

این طرح ها نخستین بار در هفته مد نیویورک عرضه شد اما به نمایش گذاشته شدن آن در اسراییل، لحنی کنایه دار داشت.

شکل های نمادینی چون شال دعای یهودی با نقش ستاره داوود همراه با روسری های چهارخانه فلسطینی در این طراحی ها به کار گرفته شده بود. اعضای این گروه طراح مد همگی ساکن نیویورک و از ملیت های گوناگون هستند.

«گبی افسور» یک طراح لبنانی و فلسطینی تبار، «ادی گیل» یک طراح اسراییلی و «آنجلا دانهاوزر» هم یک تاجیکی روسی تبارازکشور آلمان است. این سه مدیست جوان پیام طرح هایشان را نمادهایی ازهمبستگی، زیبایی و امید به هم زیستی مسالمت آمیز نامیده اند.

«تل آویو» شهری که جمعیت کثیری از اعراب هم در آن زندگی می کنند، مرکز فرهنگی اسراییل محسوب می شود. هرچند یهودیان و مسلمانان در نواحی مختلف شهر و جدا از هم زندگی می کنند اما معمولا در طول روز اززندگی مسالمت آمیزو صلح آمیزی برخوردارند. جامعه هنرمندان این شهر نیز در کار گردهم آوری این دو گروه یهودی و فلسطینی در پروژه های مشترک، موفق بوده است.

در روز برگزاری نمایش مد، صد ها نفر برای دیدن این مجموعه لباس های تازه و غیرمعمول به سالن تاریخی شهرداری «تل آویو» آمدند. مانکن ها از بین جمعیت رد می شدند و گاه دربازی تخته نرد که در خاور میانه متداول است شرکت می کردند. برخی از نقش های اسلیمی که معمولا در تزیین صفحه تخته نرد از آن استفاده می شود، در طرح های مجموعه مد «افسور» به چشم می خورد.

نمایش با دست زدن شدید مدعوین به پایان رسید و بسیاری می گفتند با اینکه این لباس های غیر معمول را نخواهند پوشید، اما پیام طراحان را تحسین می کنند.

یکی از این تماشاگران «آریه لوین» است: «این طرح ها بیش از هرچیز جنبه ای نمادین دارند. معرفی بصری یک طرز فکر. به نظر من بیشتر ادیان ریشه در عشق دارند پس چرا آن ها را در هم ادغام نکنیم تا نشان دهیم همه ما فرزندان عشق هستیم و چرا که با هم دنیای بهتری نسازیم؟»

اگر این طرح ها هیچ نتیجه دیگری هم نداشته باشند، دست کم در این نمایشگاه ثابت شد که مد می تواند مردمی از گروه های مختلف را گرد هم بیاورد.

«کارن لینچ» یکی دیگر از حاضران در نمایش مد می گوید: «هر چه بیشتر این فعالیت ها را تکرار کنیم، در ترکیب فرهنگ ها با هم و زندگی کردن با صلح و صفا در کنار یکدیگر موفق تر خواهیم بود.»

XS
SM
MD
LG