لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

تقریباً تمام پرسش و پاسخ جی کارنی سخنگوی کاخ سفید با خبرنگاران در کنفرانس خبری بعد از ظهر سه شنبه کاخ سفید به سخنرانی پرزیدنت اوباما در پنجشنبه شب که قرار است در جلسه مشترک کنگره آمریکا ایراد شود، اختصاص داشت.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قرار است ۵ شنبه شب در جلسه مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا سخنرانی کند. این سخنرانی بحث برانگیز متمرکز بر طرح پیشنهادی رئیس جمهوری برای ایجاد مشاغل جدید در آمریکاست.

مبارزه و کشمکش بین جمهوری خواهان کنگره به ویژه رهبران مجلس نمایندگان با رئیس جمهوری و همچنین رهبران دموکرات و جمهوری خواه در کنگره آمریکا همچنان ادامه دارد.

روز سه شنبه کنگره آمریکا پس از یک ماه تعطیلات خود به کار باز گشته است، تعطیلاتی که همراه با ادامه مشکلات اقتصادی، عمیق تر شدن بحران مالی دولت و کاهش اعتماد مردم به قانون گزاران به ویژه بعد از کشمکش تصویب سقف بدهی های دولت فدرال در ماه ژوئیه گذشته است.

در حال حاضر، ضریب ۹ و یک دهم در صد بیکاری در آمریکا باراک اوباما رئیس جمهوری کشور را که در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری برای دوره دوم است، به تلاش بیشتر برای تصویب طرح جدید خود که قرار است در سخنرانی پنجشنبه شب وی در کنگره آمریکا ارائه شود، واداشته است، طرحی که با یک رقم ۳۰۰ میلیارد دلاری در چارچوب تخفیف مالیات ها و کاهش هزینه های دولت برای بازگشت مجدد آمریکا به بازار کار طرح ریزی شده است.

با این همه، میت رامنی کاندیدای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه - ۲ روز پیش از ارائه طرح آقای اوباما - طرحی در راستای بهبود اقتصاد کشور و ایجاد ۱۱ میلیون و نیم شغل جدید در آمریکا ارائه کرد. وی که در یک بنگاه فروش کامیون در «لاس وگاس» طرح جدید خود را مطرح کرد گفت در صورت موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ضریب بیکاری ۹ و یک دهم در صد را طی ۴ سال دوره ریاست جمهوری اش به ۵ و ۹ دهم در صد خواهد رساند.

در کنفرانس خبری کاخ سفید، علاوه بر گفتگو در مورد سخنرانی رئیس جمهوری در کنگره و طرح وی در باره ایجاد مشاغل جدید، مسئله تلاش محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی ها که گفته است می خواهد برای شناسائی کشور مستقل فلسطینی ها در سازمان ملل متحد اقدام کند نیز مطرح شد.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت ما در این باره به روشنی گفته ایم که تصور نمی کنیم این امر بتواند برای فلسطینیان زودتر از آن که مذاکرات مستقیم صلح بین ۲ طرف می تواند مؤثر باشد، به نتیجه برسد.

سخنگوی کاخ سفید همچنان ۲ سوی مسئله را تشویق به ادامه گفتگوهای مستقیم صلح (برای رسیدن به تاًسیس کشور مستقل فلسطینی ها) کرد.

پیش از این پرزیدنت اوباما و مقامات ارشد دولت آمریکا گفته اند که در صورت اقدام به چنین امری از سوی فلسطینی ها، آمریکا از حق خود برای وتو استفاده خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG