لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

رئیس مجلس نمایندگان دعوت شام رسمی کاخ سفید را رد کرد


رئیس مجلس نمایندگان دعوت شام رسمی کاخ سفید را رد کرد
رئیس مجلس نمایندگان دعوت شام رسمی کاخ سفید را رد کرد

روز سه شنبه رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد جان باینر رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا دعوت پرزیدنت اوباما را برای شرکت در شام رسمی کاخ سفید رد کرده است. شامی که به افتخار هو جینتائو رئیس جمهوری چین چهارشنبه شب، بیست و نهم دی ماه ۱۳۸۹ خورشیدی در کاخ سفید برگزار می شود.

رهبران جمهوری خواه و دموکرات کنگره آمریکا از سوی کاخ سفید به این مراسم دعوت شده اند.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید همچنین اظهار امیدواری کرد که رهبران حزبی کنگره به دلیل اهمیت روابط آمریکا و چین در این میهمانی رسمی شرکت کنند.

جان با ینر رئیس سابق اقلیت حزبی و رئیس فعلی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در ماه مه سال ۲۰۰۷ میلادی به اتفاق همسرش در میهمانی رسمی جورج دابلیو. بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا در کاخ سفید شرکت کرد. میهمانی آن سال به مناسبت سفر ملکه الیزابت دوم و همسرش پرنس فیلیپ به واشنگتن ترتیب داده شده بود.

اما این سومین باری است که جان با ینر آن هم در مقام رئیس مجلس نمایندگان دعوت پرزیدنت اوباما را برای شرکت در میهمانی شام رسمی کاخ سفید رد کرده است. نخستین میهمانی شام رسمی پرزیدنت اوباما به افتخار مونماهان سینک نخست وزیر هند و همسرش در سال ٢٠٠٩ میلادی و دومین بار به افتخار فلیپ کالدرون رئیس جمهوری مکزیک و همسرش در سال ٢٠۱۰ میلادی برگزار شد.

در همین حال مایکل استیل سخنگوی رئیس مجلس نمایندگان می گوید آقای با ینر جلسه مهمی را با رئیس جمهوری چین در پیش دارد، این جلسه روز پنجشنبه در کنگره آمریکا تشکیل خواهد شد. با این همه دفتر مطبوعاتی رئیس مجلس نمایندگان هیچ پاسخی در این زمینه که چرا جان با ینر رئیس فعلی مجلس نمایندگان و رئیس سابق اقلیت حزب جمهوری خواه تا بحال هر سه دعوت پرزیدنت اوباما را برای شرکت در شام رسمی دولت در کاخ سفید رد کرده است، ارائه نمی دهد.

آنیتا مک براید رئیس دفتر لورا بوش بانوی اول سابق آمریکا در باره دعوت رهبران کنگره می گوید دعوت از گروه مخالف حزبی دارای اهمیت فراوان است. در میهمانی رسمی چهارشنبه شب اریک کانتور رئیس اکثریت حزب جمهوری خواه در مجلس نمایندگان دعوت نشده است.

آنیتا مک براید می گوید نانسی پلوسی رئیس پیشین مجلس نمایندگان و رئیس فعلی اقلیت دموکرات هرگز دعوت جورج دابلیو. بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا را برای شرکت در شام رسمی دولت به کاخ سفید رد نکرده بود.

جان با ینر رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا همچنین یک هفته پیش دعوت پرزیدنت اوباما را برای سفر با هواپیمای شماره یک رئیس جمهوری به ایالت آریزونا و شرکت در مراسم عزای عمومی برای قربانیان حادثه تیراندازی در آن ایالت رد کرد. هواپیمای شماره یک نیروی هوائی آمریکا ویژه سفرهای داخلی و خارجی رئیس جمهوری آمریکاست.

روز چهارشنبه بنا بر گفته یکی از مقامات آمریکائی، دولت پرزیدنت اوباما و چین قراردادهائی را به مبلغ ۴۵ میلیارد دلار با یکدیگر منعقد کرده اند. یکی از موارد این قرار داد آنست که چین باید ۲۰۰ هواپیمای بوئینگ را از آمریکا خریداری کند. این قرارداد حدود ۱۹ میلیارد دلار است.

این هشتمین باری است که در ۲ سال گذشته، پرزیدنت اوباما با همتای چینی خود ملاقات کرده است.

بازدید فعلی رئیس جمهوری چین پس از یک تنش یک ساله بین دو کشور صورت می گیرد و هر چند که آمریکا چین را بویژه در چهار چوب نقض حقوق بشر و اتخاذ سیاست مالی صادراتی متهم کرده، اما نا دیده گرفتن آن نیز در مقام یک متحد اقتصادی از سوی آمریکا غیر ممکن بوده است.

علاوه بر آن، چین در چند ماه گذشته در مورد برنامه اتمی دو کشور کره شمالی و جمهوری اسلامی ایران با آمریکا همکاری داشته است.

بنا بر گفته یکی از مقامات مسؤول آمریکائی قرار است رؤسای جمهوری آمریکا و چین قراردادی را نیز در زمینه تاًسیس یک مرکز مشترک ایمنی اتمی اعلام کنند. بنا بر گفته همین مقام آمریکائی، هر چند که منابع مالی این مرکز جدید توسط چین تاًمین خواهد شد؛ اما از ارزیابی کارشناسان تکنولوژی آمریکا برخوردار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG