لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۳۲

گزارش: ارتباط اوضاع افغانستان و محبوبیت پرزیدنت اوباما در آمریکا


گزارش: ارتباط اوضاع افغانستان و محبوبیت پرزیدنت اوباما در آمریکا

نتایج یک نظرخواهی جدید که روز چهارشنبه از سوی دانشگاه «Quinnipiac» انتشار یافت، نشان می دهد که با توجه به نگرانی آمریکائی ها از شرایط موجود درافغانستان، درصد محبوبیت پرزیدنت اوباما به زیر رقم سمبلیک «۵۰ درصد» رسیده است.

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا در طول سفر خود به آسیا امروز در مصاحبه ای با شبکه خبری CNN در پکن گفت تاًمین ثبات در افغانستان برای آمریکا حیاتی است. پرزیدنت اوباما همچنین با اشاره به مسئله اعزام نیروی بیشتر به افغانستان گفت اتخاذ این تصمیم «بسیار نزدیک» است.

رئیس جمهوری گفت «من این تصمیم را قطعاً در چند هفته آینده اعلام خواهم کرد.»

با این همه پرزیدنت اوباما گفت باید ابتدا این اطمینان را از این که القاعده دیگر نمی تواند به آمریکائی ها حمله کند یا افغانستان را به عنوان پناهگاه مورد استفاده قرار دهد، با مردم آمریکا در میان بگذارد. رئیس جمهوری گفت آگاه کردن مردم آمریکا از این مسئله مهم ضروری است.

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در چند هفته آینده نشان خواهد داد که آیا وی به توصیه های ژنرال «استانلی مک کریستال» فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان، پاسخ مثبت خواهد داد یا نه؟ آخرین نظر خواهی دانشگاه «Quinnipiac» حاکی از آن است که ۴۷ درصد پاسخ دهندگان با اعزام نیروی بیشتر آمریکا به افغانستان موافق هستند و تنها، ۴۲ درصد با آن مخالفت کرده اند.

در حال حاضر ۶۸۰۰۰ نفر از نیروی نظامی آمریکا در افغانستان در حال جنگ با طالبان و القاعده هستند.

در همین حال با توجه به برگزاری مراسم سوگند حامد کرزی برای دومین دوره ریاست جمهوری اش که قراراست روز پنجشنبه انجام شود، تدابیر امنیتی در خیابان های کابل شدیدتر شده است. این تدابیر از آن جهت صورت می گیرد که چریک های طالبان نتوانند در انجام مراسم رسمی سوگند حامد کرزی اختلالی ایجاد کنند.

دولت کرزی که برای یک دوره پنج ساله دیگر حکومت افغانستان را اداره خواهد کرد، متهم به فساد شده و از سوی جامعه بین المللی به ویژه آمریکا وبریتانیا تحت فشار قرار گرفته است.

روز یکشنبه هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت کشور متبوع وی هیچ یک از کمک های غیرنظامی به افغانستان را بدون آن که وزارت خانه ها پاسخ گوی چگونگی مصرف آن باشند، در اختیار آنان قرار نخواهد داد.

XS
SM
MD
LG