لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

گزارش: «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه آمریکا و عدم تمایل برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا


وزیر امور خارجه آمریکا هنگام سفر رسمی خود به مسکو تاًکید کرد که در آینده مطلقاً تمایلی به کاندیدا شدن برای ریاست جمهوری آمریکا ندارد

خانم کلینتون که هشت سال تمام در مقام بانوی اول آمریکا ساکن کاخ سفید بوده و در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در سال گذشته سرسخت ترین رقیب باراک اوباما بشمار میرفته است؛ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ABC در مسکو گفت «تمایلی» به تصدی مقام ریاست جمهوری آمریکا ندارد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، هنگام سفر رسمی خود به مسکو تاًکید کرد که در آینده مطلقاً تمایلی به کاندیدا شدن برای ریاست جمهوری آمریکا ندارد. وی گفت می دانم که قبول این مسئله برای بسیاری مشکل است اما به هر حال این تصمیم از نظر خود من قطعی است. وی خاطر نشان کرد که مایل است وقت آزادتری برای خود داشته باشد.

خانم کلینتون گفت گمان می کنم که من طی سال های خدمت به کشورم زندگی فوق العاده ای را گذرانده ام، در طول هفده سال گذشته و از زمانی که همسرم « بیل کلینتون» برای مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا معرفی شد، من همیشه در برابر نور پروژکتورها بوده ام، همیشه در سفر بوده ام و به همین سبب گمان می کنم که نیاز به وقت آزاد تری برای خود دارم.

خانم کلینتون از چگونگی نامزدی اش برای وزارت امور خارجه آمریکا نیز سخن گفت. وی گفت پنج یا شش روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، من و همسرم در حال ترک خانه بودیم که تلفن دستی وی در جیبش به صدا در آمد. این باراک اوباما، رییس جمهوری منتخب آمریکا، بود که می خواست برای دانستن نظر همسرم درباره چند نفری که میخواست برای پست های مختلف از آنان استفاده کند، با وی صحبت کند.

لحظاتی بعد همسرم به من گفت آقای اوباما می خواهد که تو وزارت امور خارجه را قبول کنی، من در ابتدا گفتم نه و او گفت: تو واقعاً نمیخواهی این پست را بپذیری؟ ... و سرانجام این پیشنهاد را پذیرفتم. می دانید، بهر حال وقتی که رییس جمهوری می خواهد که شما به کشور خود خدمت کنید، باید به آن پاسخ مثبت بدهید.

در سفر به مسکو خانم کلینتون که مایل به دیدار ولادیمیر پوتین، نخست وزیر و تصمیم گیرنده اصلی سیاست خارجی روسیه، بود نتوانست وی را که همزمان برای یک دیدار رسمی به چین رفته بود، ملاقات کند.

وزیر امور خارجه آمریکا پیش از شروع مذاکره با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، از تلاش گروه مذاکره کننده دو کشور که پس از انجام گفتگوهای استراتژیک بین روسای جمهوری آمریکا و روسیه در جریان است، ابراز خشنودی کرد. مذاکرات وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه در مسکو متمرکز بر عدم تولید و گسترش سلاح های اتمی و همچنین مبارزه با تروریسم بود.

هر چند که خانم کلینتون در ملاقات خود با دیمتری مدودوف، رییس جمهوری روسیه، و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه آن کشور، از تغییر شکل روابط آمریکا و روسیه سخن گفت، با این همه نتوانست تعهد مشخصی را از روسیه درباره اعمال تحریم های فشرده تر علیه ایران به دست آورد.

XS
SM
MD
LG