لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

چگونه فرامرز اصلانی دیوارهای تکرار در موسیقی پاپ را شکست؟


چگونه فرامرز اصلانی دیوارهای تکرار در موسیقی پاپ را شکست؟
چگونه فرامرز اصلانی دیوارهای تکرار در موسیقی پاپ را شکست؟

فرامرز اصلانی، آهنگساز، ترانه سرا، نوازنده و خواننده ای که در بیش از سه دهه گذشته ، به خاطر سبک وشیوه ابتکاری خود در اجرای موسیقی پاپ ایرانی ، جایگاه ویژه ای را در صحنه این موسیقی به خود اختصاص داده است برای معرفی تازه ترین آلبوم خود به نام «خط سوم» درچند کنسرت در شرق آمریکا شرکت خواهد کرد و درمریلند و نیوجرسی به اجرای برنامه هایی خواهد پرداخت.

اصلانی از معدود هنرمندانی است که موسیقی مستقل و خاص خود را ارائه می دهد. او از «خویش» می خواند وموسیقی که منحصربه او و نمایانگر طرزتفکر و پیام های اوست. صدا و تکنیک خوانندگی فرامرز اصلانی هم با اغلب دیگرخواننده های هم نسلش تفاوت دارد. صدای او با تمی دلنشین از زوایای درونی حنجره به نرمی ادا شده و درانتها ممتد و لرزان می شودوبا فراز و فرودهایی که در نوع خواندن او وجود دارد او این کار را به بهترین نحو و با ظرافتی خاص انجام می دهد.

فرامرزاصلانی شعر را خوب می شناسد و از آنجایی که با هردو نوع موسیقی سنتی و مدرن آشناست، گیتار و تار می زند و در تنظیم آهنگ نیز دست دارد، به خوبی می داند چگونه کلام و شعر پارسی را با گام های موسیقی مدرن هم آهنگ کند. به همین جهت نیز در برنامه ها و کنسرت های زنده، اصلانی شور وهیجان خاصی در تماشاگرو شنونده موسیقی خود ایجاد می کند که نشان دهنده همین هنر خاص اوست. هنری که از دل برمی آید و بر دل نیز می نشیند.

برای فرامرز اصلانی، شعر یا «کلام» نخستین و مهم ترین مرحله ساختن یک ترانه است. او شعرهای پرمعنی و دلنشینی را که چاشنی موسیقی خود کرده به راحتی لمس و پیام آن را به زیبایی به شنونده خود منتقل می کند.

شاید همین مسئله باعث شده است که این هنرمند در تهیه و انتشار آلبوم های خود دقتی بیشتراز حد معمول به خرج بدهد و زمان طولانی تری را صرف تهیه این آثار کند. او به صدای آمریکا می گوید:«کسانی که مثل من شعر و آهنگ های خود را خودشان می نویسند به مدت زمان بیشتری برای ارائه کارهایشان احتیاج دارند. هرچند بعضی ها این مسئله را حمل برکم کاری و یا سکوت می کنند اما به نظر من این سکوتی است سرشار از ناگفته ها.»

ناگفته هایی که تازه ترین نمونه های آن در آلبوم «خط سوم» که اخیرا ضبط و منتشر شده تجلی کرده است و فرامرز اصلانی درکنسرت های تور آینده خود آهنگ های این آلبوم تازه را برای نخستین بار به صورت زنده اجرا خواهد کرد و آن را به دوستداران و طرفدارانش معرفی خواهد کرد.

فرامرزاصلانی درتهران و درخانواده ای هنرمند و هنردوست پا به عرصه وجود گذاشت. او ازهمان اوان کودکی و دورانی که شاهد رفت و آمد هنرمندان مطرح آن دوران دربزم های خانوادگی بود به موسیقی علاقمند شد. اصلانی بعدها برای ادامه تحصیل به انگلستان سفر کرد و در رشته روزنامه نگاری در دانشگاه لندن به تحصیل پرداخت. او دربازگشت به ایران به فعالیت های مطبوعاتی روی آورد و در نشریات مطرح آن دوران از جمله «تهران ژورنال» مقالات زیادی به زبان های فارسی و انگلیسی نوشت. هم زمان نخستین مجموعه آثار موسیقی خود را از طریق شرکت صفحه پرکنی«سی بی اس» CBS منتشر کرد و با وجود ترانه هایی چون «آهوی وحشی »و «اگه یه روز» که اصلانی آن ها را با سبک و سیاقی متفاوت همراه با نوازندگی گیتار اجرا می کرد، این مجموعه تبدیل به پرفروش ترین نوار موسیقی آن زمان شد و فرامرز اصلانی را در میان طرفداران موسیقی پاپ به اوج معروفیت و محبوبیت رساند.

اصلانی پس از انقلاب سال ۱۹۷۹ به همراه خانواده‌اش ایران را ترک کرد و ابتدا در انگلستان سکنی گزید و بعدها به آمریکا و لس آنجلس نقل مکان کرد و هم اکنون نیز در یکی از ایالت های غرب آمریکا زندگی می کند. دو دختر او به نام‌های فدرا و رکسانا نیز مثل پدر در حوزه موسیقی در انگلستان فعالیت دارند. یکی از مهم‌ترین آثار اصلانی که در ایران هم به شهرت فراوانی رسید، آلبوم «روزهای ترانه و اندوه» بود. اما ترانه «اگه یه روز» این خواننده تا امروز بارها و بارها توسط خوانندگان مختلف ازجمله اشخاصی که زبان فارسی را نمی دانند در کشورهای مختلف جهان خوانده شده است و از پرشنونده ترین ترانه های ایرانی سایت اینترنتی «یوتیوب» Youtube به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG