لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

فریبا عادلخواه به ۶ سال زندان محکوم شد؛ پاریس خواستار آزادی فوری این پژوهشگر ایرانی فرانسوی شد


شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در تهران، فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی را به ۶ سال حبس محکوم کرد. این مطلب را سعید دهقان، وکیل خانم عادلخواه روز شنبه ۲۷ اردیبهشت به خبرگزاری رویترز گفت.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی «بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس» است که پایان فروردین ماه آخرین جلسه محاکمه او در ایران برگزار شد.

به گفته سعيد دهقان، خانم عادلخواه به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت» به ۵ سال و به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال زندان محکوم شده است.

در واکنش به محکومیت خانم عادلخواه، وزارت امورخارجه فرانسه روز شنبه در بیانیه ای این حکم را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری شهروند خود در ایران شد. بیانیه وزارت خارجه فرانسه می گوید این محکومیت بر اساس تصمیم سیاسی صادر شده است.

پیش از این وکیل خانم عادلخواه گفته بود که اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت» علیه موکلش مطرح شده است.

سازمان اطلاعات سپاه، فریبا عادلخواه را خرداد ۱۳۹۸ در تهران بازداشت کرد. او از اوایل دی ماه سال گذشته در اعتراض به زندانی شدن به دلیل انجام کارهای پژوهشی ۵۱ روز در اعتصاب غذا بود.

قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ابوالقاسم صلواتی است. قاضی صلواتی یکی از قضات قوه قضائیه جمهوری اسلامی است که از سال ۸۸ به صدور احکام غیرعادلانه مشهور شده است. او از آذر ماه ۱۳۹۸ از سوی ایالات متحده به اتهام نقض حقوق بشر تحت تحریم قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG