لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

واکنش ها به جایزه اسکار اصغر فرهادی؛ از الن دی جنرس تا گوگوش


انوشه انصاری در مراسم اسکار پیام اصغر فرهادی را می خواند
انوشه انصاری در مراسم اسکار پیام اصغر فرهادی را می خواند

واکنشها به جایزه اسکار اصغر فرهادی، بیشتر در میان ایرانی تبارها بازتاب یافت اما برخی از چهره های غیرایرانی نیز به این اقدام آکادمی اسکار واکنش نشان دادند از جمله الن دی جنرس، چهره مشهور تلویزیونی که لحظاتی پس از اعلام خبر برنده شدن اصغر فرهادی در توییتر نوشت «اصغر فرهادی جایزه اسکارش را نگرفت تا نکته ای را ثابت کند و من از او حمایت می کنم.»

این توییت شش هزار بار به اشتراک گذاشته شده است.

گوگوش در اینستاگرام خود عکسی از انوشه انصاری و فیروز نادری که به نمایندگی از اصغر فرهادی در اسکار حاضر شدند را به اشتراک گذاشت و نوشت «چه حسی خوبی است خوشحالی ام را خواستم با شما قسمت کنم. تبریک به اصغر فرهادی و همه ایران و جامعه هنری».

تام برنارد، یکی از بنیانگذاران کمپانی «سونی پیکچرز کلاسیک» که توزیع کننده فیلم «جدایی نادر از سیمین» بود و امسال توزیع کننده فیلم «تونی اردمن» از رقبای فروشنده در اسکار بود، روی فرش قرمز به خبرنگار لس آنجلس تایمز گفت رسانه ها با پخش اخبار غیرواقعی کاری کردند که آکادمی در اهدای جایزه به جای در نظر گرفتن ویژگیهای هنری فیلمها، مخالفت کردن با ترامپ را مد نظر قرار داده است.

نیویورک تایمز در مقاله ای از اصغر فرهادی به عنوان کسی که در روایت قصه های آدمهای معمولی و قشر متوسط جامعه تبحر دارد یاد کرده است.

نویسنده مقاله معتقد است این شیوه داستانگویی فرهادی است که باعث شده فیلمهایش به دل ایرانی ها بنشیند چرا که آنها در جامعه ای زندگی می کنند که رسانه ها در اختیار دولت است و داستانهای حقیقی زندگی آنها و مشکلاتشان بازتاب داده نمی شود.


ماز جبرانی کمدین ایرانی – آمریکایی که در طول مراسم توییت زنده می کرد در توییتی طنزآمیز گفت «در مراسم اسکار امسال لهجه زیاد می شنویم امیدوارم دونالد ترامپ تماشا نکند چون ممکن است خیال کند به آمریکا حمله شده است. امشب به ایرانی بودن خودم افتخار میکنم.»

ابی خواننده پرآوازه لحظه اعلام نام اصغر فرهادی را در اینتاگرام به اشتراک گذاشت و نوشت «باعث شادمانی است که باز هم اصغر فرهادی با بردن جایزه اسکار برای فیلم فروشنده افتخاری دیگر برای مردم سرزمینم آفرید»

یکی از نظراتی که توجه کاربران ایرانی-آمریکایی را به خود جلب کرد، این اظهار نظر فیروز نادری بود که به خبرنگاران گفت ایرانی آمریکایی های موفق زیادی بودند که می توانستند اصغر فرهادی را نمایندگی کنند اما دلیل انتخاب من و انوشه این بود که اگر شما از کره زمین دور شوید و از آنجا به زمین بنگرید، هیچ مرزی و خطی نمی بینید فقط یک کره زیبا می بینید.

کریستین امان پور، مجری مشهور تلویزیونی در فیس بوکش نوشت «ایرانی ها فضانوردند، هنرمند هستند ، بیزنسمن و کارشناسان فنی هستند و دو بار جایزه اسکار برده اند»

جسیکا چستین،بازیگر مطرح آمریکایی نیز با به اشتراک گذاشتن بخشی از پیام اصغر فرهادی که انوشه انصاری آن را خواند در اینستاگرام خود نوشت «این لحظه را دوست دارم»

از نکات جالب دیگر برای کاربران ایرانی-آمریکایی ، شالی بود که خانم انصاری روی شانه اش انداخته بود. بر این شال نقشه مشهد، زادگاه انوشه انصاری نقش شده بود درست آنگونه که از فضا دیده می شود.

این شال طرح «سیتیزن بای آذین» است که در نیویورک فعالیت می کند و تمرکزش بر تبادل فرهنگی از طریق طراحی لباس با استفاده از نقشه است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG