لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۰

ارشاداسلامی مسئولیت ممنوعیت ادامه ساخت فیلمهای «جدایی نادر از سیمین» و «خیابانهای آرام» را به گردن گرفت


ارشاداسلامی مسئولیت ممنوعیت ادامه ساخت فیلمهای «جدایی نادر از سیمین» و «خیابانهای آرام» را به گردن گرفت

خبر کوتاه بود: پروانه ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین لغو شد.

اصغر فرهادی کارگردان این فیلم که ساخت فیلم «درباره الی» را در کارنامه سینمایی خود دارد، در واکنش به این خبر سکوت کرد، ارشاد اسلامی انکار کرد، مدیر اداره نظارت و ارزشیابی فیلم وزرات ارشاد از ابراز نظر خودداری کرد تا یک روز بعد که خبرش را همه خبرگزاریها گزارش کردند، جوادشمقدری، معاونت سینمایی وزرات ارشاد پا به میدان نهاده دلیل لغو پروانه فیلم نیمه کاره جدایی نادر از سیمین را ابراز نظر اصغر فرهادی در جشن خانه سینما اعلام کرد.

همه این جنجال از یک سخنرانی کوتاه احساسی ناشی شده که اصغر فرهادی به هنگام دریافت جایزه بهترین کارگردانی در چهاردهمین جشن خانه سینما گفت: «جای گلشیفته خالیست امیدوارم وضع مملکت تغییر کند و طوری شود که گلشیفته بتواند برگردد. امیر نادری برگردد و جعفر پناهی بتواند فیلم بسازد.»

در همین مراسم محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما با اشاره به لغو گردهمایی صنفی سینماگران توسط وزرات اطلاعات گفت: ما نه دنباله رو VOA و BBC هستیم و نه سازمان سیا و و نه به ریخت و قیافه ما میخورد که برانداز باشیم.

اما همین گفته ها باعث شد فیلم جدایی نادر از سیمین به دستور مستقیم علیرضا سجادپور مدیراداره کل نظارت و ارزشیابی ارشاداسلامی متوقف شود. فیلمی که چند ماه پیش پروانه ساخت را دریافت کرده و بیش از 35% آن ساخته شده بود. به گفته سینماگران این برای نخستین بار است که وزرات ارشاد دستور توقف فیلم نیمه کاره دارای مجوز را صادر می کند.

نگرانی در میان سینماگران چنان افزایش یافت که عباس کیارستمی، فیلمساز برجسته ایرانی در گفتگو با روزنامه شرق گفت: دستور توقف فیلم اصغرفرهادی حامل پیام روشنی از دولتیان است که ما سینما نمی خواهیم. از این رو کیارستمی تاکید کرد من این پیام را گرفتم و در ایران فیلم نخواهم ساخت.

اما تلاشها برای رفع توقیف از سوی کارگردان و مدیران خانه سینما آغاز شد. در حالی که اصغر فرهادی می گوید سخنانش در جشن خانه سینما بد تعبیرشده و فراتر از آن او تنها عامل دخیل در ساخت فیلم متوقف شده «جدایی نادر از سیمین» نیست. اصغر فرهادی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایسنا افزود: طبيعي است منظور من از اينکه شرايطي بشود که اين سينماگران برگردند تغيير شرايط مطابق با نگرش سياسي فلان فرد خاص نبود، من آرزو کردم آنهايي که روزگاري نشان داده‌اند اهل ذوق و فرهنگ هستند، بازگردند و همانگونه فيلمها را بسازند.

اصغرفرهادی افزود: آن همه فستيوال خارجي آن همه مصاحبه مطبوعاتي در کشورهاي مختلف، وقتي آنجا که اينگونه ابراز نظرهاي سياسي خريدار بيشتري دارد چنين نمي‌کنم؛ چرا بايد در اينجا در جشن خانه سينما بيايم و تبليغ نظرات کسي را بکنم که شناختم از او به واسطه آثارش در ايران است و نه کنش سياسي‌اش.»

با این همه جواد شمقدری معاونت سینمایی وزرات ارشاد که از نیویورک دستور توقیف فیلم را به دستور محافل افراطی حاکمیت از جمله کیهان شریعتمداری صادر کرده در بازگشت از سفر نیویورک به خبرگزاری کار ایران ایلنا گفته است: «تا اين لحظه تصميم همان هست كه بوده و همچنان اين فيلم لغو مجوز است.»

اما اقدامات سختگیرانه وزرات ارشاد اسلامی علیه صنعت سینمای ایران این روزها تنها محدود به فیلم جدایی نادر از سیمین نبوده است. جواد شمقدري درباره مشكل ساخت فيلم «خيابان‌هاي آرام» به كارگرداني كمال تبريزي نيز گفت: «مشكل ايجاد شده براي اين فيلم؛ ربطي به وزارت ارشاد ندارد بلكه مشكل به بيرون ارشاد بازمي‌گردد. البته درحال پيگيري هستيم و اميدوارم به زودي اين مشكل حل شود.»

به گفته خبرگزاری ایلنا پروانه ساخت فيلم «خیابانهای آرام» یازدهم مرداد صادر شده است. فيلم قرار بود با بازي هديه تهراني، لعيا زنگنه، رضا عطاران و محمدرضا فروتن براساس فيلمنامه كامبوزيا پرتوي ساخته شود اما شنيده شد فيلم به دليل برخي مشكلات كه احتمال مي‌رود به دليل داستان و موضوع فيلم كه درباره مسايل پيش آمده براي يك خبرنگار است، تاكنون اجازه ساخت پيدا نكرده‌است. اين درحالي است كه قرار بود ساخت فيلم در ارمنستان آغاز شود.

XS
SM
MD
LG