لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

اجرای کنسرت «ریز پرده» اثری از «فرید شفیعی نوری» هنرمند ایرانی


«فرید شفیعی نوری» خواننده، نوازنده سه تار و آهنگساز جوان ساکن ایالت تگزاس به مناسبت انتشار آلبوم جدید خود، تور بزرگی را با عنوان «ریز پرده» در شهرهای مختلف آمریکا آغاز کرده است.

این کنسرت بر اساس دستگاه ها و آوازهای موسیقی سنتی ایرانی و با استفاده از المان‌های فرهنگی و هنری متنوع، به صورت چند رسانه‌ای اجرا می شود و فرید شفیع نوری با گروهی از هنرمندان مستعد ایرانی و غیرایرانی همکاری می‌کند.

او در گفتگو با صدای آمریکا درباره دلیل انتخاب چنین عنوانی می گوید: «ریز پرده واژه ای است که جایگزین ربع پرده یا «مایکروتون»کردم و در اصل فاصله نت های موسیقی سنتی ایرانی است که در موسیقی غربی وجود ندارد؛ یعنی فواصل کوتاهی که میان نت های سازهایی مثل تار و سه تار هست، در سازی مانند پیانو نداریم. قصد داشتم گوش های غربی با مفاهیم عمیقی که در هنر ما هست آشنا شوند و رابطه احساسی بیشتری با موسیقی سنتی ایرانی برقرار کنند.»

فرید شفیعی‌نوری در این کنسرت با استفاده از مفهوم فاصله‌های ریز‌ پرده ای، رابطه‌ بین موسیقی، زمان، طبیعت و احساس را به نمایش می گذارد. او با ترجمه اشعار فارسی، استفاده از یک اثر گرافیکی و همراهی رقص سماع، رویکرد تازه ای در ارائه موسیقی سنتی ایرانی ارائه می دهد و با دقت و وسواسی زیاد این برنامه را طراحی کرده است.

فرید شفیعی نوری درباره تفاوت این کنسرت با پروژه های دیگر خود می گوید: «در گذشته تجربه های مختلفی در ارائه موسیقی تلفیقی داشتم و هدفم خودشناسی و کشف هویت شخصی از طریق هنر بود، حتی در آلبوم قبلی خود در چارچوب موسیقی سنتی ایرانی به زبان انگلیسی آواز خواندم. ولی این بار تأکیدم ارائه موسیقی اصیل بود. قصد داشتم زیبایی و لطافت موسیقی دستگاهی و مقامی ایران را نشان دهم. این یک کنسرت چند رسانه ای است، از انیمیشن، خطاطی و راوی استفاده کردم، اشعار مولانا، حافظ، سعدی و حتی طاهره قرة العین را شخصأ ترجمه کردم، تا شنونده های غیرایرانی معانی آهنگ ها را درک کنند.»

کنسرت «ریزپرده» با همراهی رامبد درگاهی، میریام پرز، نغمه فرزانه، کوروش بیگ پور و سیمون درایه و هنرمندان مهمان برگزار می شود.

این برنامه تاکنون در شهرهای آستین، مارفا، هیوستن، و آلباکرکی به اجرا در آمده است و شنبه پانزدهم ژوئن در سانفرانسیسکو به روی صحنه می رود.

آلبوم ریز پرده به زودی با همکاری مرکز ایران‌شناسی «ساموئل جُردن» در دانشگاه کالیفرنیا ارواین روانه بازار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG