لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۶

فيلم روسی «فردا» در جشنواره فيلم لندن


فيلم جديد «فردا» ساخته يک فيلم ساز جوان روسی به نقش هنر در اعتراض های اجتماعی و سياسی روسيه می پردازد. اين فيلم که اخيراً در جشنواره فيلم لندن به نمايش گذاشته شد، با واکنش های جهانی نسبت به محکوميت اعضاء گروه اعتراضی «پوسی رايوت» در روسيه همزمان بوده است.

چندی پيش در روسيه قوانين جديدی در دشوارتر ساختن برگزاری تظاهرات مخالف دولت تصويب شد. اکنون فيلم مستند تازه ای به نام «فردا» نگاهی دارد به مجموعه ای از هنرمندان روس به نام «ووينا» که اعتراض خود به ساختار سياسی کشورشان را با روش های متفاوتی ابراز می کنند.

چندی پيش اعضاء «ووينا» يک آلت تناسلی مرد را به ارتفاع ۶٠ متر بر روی پل سنت پترزبورگ روسيه نقاشی کردند. اين اقدام فعاليت های گروه «ووينا» را به خبر اول رسانه های روس تبديل کرد.

اندری گريازف کارگردان فيلم با تأکيد بر اين که موضوع اصلی «فردا» جامعه مدنی روسيه است و نه هنر، می گويد: با اينکه هنر يکی از موضوع های فيلم است، اين فيلم چندان در مورد هنر معاصر روسيه نيست، بلکه بيشتر مطالعه ای است در مورد جامعه مدنی روسيه و ساختار آن در حال حاضر. بيشتر بر تلاش های کشور برای شکل دادن به دمکراسی و ايجاد فضايی برای ابراز عقايد شخصی متمرکز است.

اين فيلم اخيراً در فستيوال فيلم لندن نمايش داده شد و همچنين نامزد دريافت جايزه «ساترلند» شده است. اما معرفی فيلم همزمان بوده است با اخبار مربوط به محکوم شدن اعضاء گروه پوسی رايوت. سه تن از اعضاء اين گروه دو ماه پيش به جرم خرابکاری به زندان محکوم شدند. اعضاء گروه پوسی رايوت با اجرای آنچه را که يک «دعای پانک» توصيف کرده اند از مريم مقدس خواستند روسيه را از دست ولادمير پوتين نجات دهد.

در حالی که دادگاه تجديدنظر روسيه حکم يکی از اعضاء اين گروه را لغو کرد، اما در حکم زندان دو تن ديگر تغييری ايجاد نکرد.

اندری گريازف با اشاره به اينکه زندانی شدن اين سه تن اصلاً او را متعجب نساخته است، می افزايد: فکر می کنم همين سناريو می توانست برای کسانی که در اين فيلم می بينيد، اتفاق افتد. حتی چند تا از آنها بازداشت شده اند. اما بعداً آنها را آزاد کردند. مقام های روسيه اين بار با اعضاء پوسی رايوت اشتباه خود را تکرار نکردند و تا زمان محاکمه آنها را از بازداشت موقت آزاد نکردند.

به رغم آنکه اندری گريازف انتقادهای جدی از دولت روسيه دارد اما تاکيد دارد که اين دولت خوبی های بسياری نيز دارد. وزارت فرهنگ و روسکينو نهاد تبليغاتی دولت روسيه، هر دو برای فيلم «فردا» تبليغ کرده اند.
XS
SM
MD
LG