لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

بازداشتهای خانوادگی با هدف مراقبت از خانواده!


ilegal,old jail
ilegal,old jail

بازداشت فعالان سیاسی، دانشجویی و روزنامه نگاران در ایران همچنان ادامه دارد. در آخرین اخبار منتشر شده ناهید کوه شکاف، همسر احسان هوشمند پژوهشگر کرد، پس از بازداشت همسرش دستگیر شده است. لیلی فرهاد پور، روزنامه نگار، که برای آزادی فرزندش بهرنگ تنکابنی تلاش می کرد بازداشت شده است. به نظر می رسد در روزهای پس از عاشورا موج بازداشت خانوادگی هم رواج پیدا کرده است.


سی و یک سال پیش در چنین روزهایی ایران، انقلابی را تجربه می کرد که امواج آن همه اقشار را فراگرفته بود. جامعه شهری به عنوان پیشگام انقلاب با همه اعضایش به خیابان ها آمد بود. کم بودند خانواده هایی که درگیر حوزه سیاست نشده بودند و در میان آنها بودند خانواده هایی که هر عضوی به اندیشه ای گرایش داشت، این پدیده کمتر به چشم می آمد زیرا روزهایی بود که آیت الله خمینی وعده آزادی همه افکار را می داد اما هنگامی این ماه عسل در دهه ۶۰ به پایان رسید، بودند خانواده هایی که تا مرز فروپاشی رفتند و یا خانواده هایی که در کمال ناباوری بازداشت یک عضو به بازداشت همه خانواده منجر می شد.

در کشوری که هنوز وعده آزادی را از یاد نبرده بود بازداشت ها گسترده بود. بازداشت هایی که این روزها در خاطرات زندانیان آن سال ها به چشم می خورد. کودکانی که در زندان زاده شدند و یا در زندان بزرگ شدند. برخی ناظران معتقدند که این روش ریشه در اندیشه دینی دارد و برخی دیگر آن را شیوه ای ابداع شده در بلوک شرق سابق می دانند که فشار مضاعفی بر زندانی وارد می کند.

ایران پس از انتخابات هم از شیوع مجدد این پدیده مبرا نبوده است. وقتی که جنبش اعتراضی به نتیجه انتخابات در خیابان ها شکل گرفت شیوه برخورد دست کم در بازداشت ها هم به نوعی بازتابی از طرز تلقی حکومت از مخالفان خود در سال های گذشته بود. به همین دلیل بازداشت خانوادگی هم رواج پیدا کرد. ژیلا بنی یعقوب روزنامه نگار را به همراه همسر روزنامه نگارش بهمن احمدی امویی بازداشت کردند. مهسا امرآبادی روزنامه نگار جوانی که حامله بود، بازداشت شد و وقتی همسر روزنامه نگارش مسعود باستانی برای پیگیری رفت او را هم بازداشت کردند. مسعود آقایی که یک فعال ملی – مذهبی است، بازداشت شد، پس از عاشورا همسرش بدرالسادات مفیدی روزنامه نگار را هم بازداشت کردند. در همان زمان وقتی ماموران برای بازداشت علی حکمت سردبیر سابق روزنامه های خرداد و فتح می رفتند دخترش مهسا حکمت را هم بازداشت کردند. در میان اعضای نهضت آزادی دختران محمد توسلی بازداشت شدند و چند روز بعد فرید طاهری همسر یکی از آنان هم بازداشت شد. بهرنگ تنکابنی که روزنامه نگاری در حوزه موسیقی و شعر است، بازداشت شد و مادرش لیلی فرهاد پور پس از چند روز بی تابی و پیگیری خودش هم به زندان افتاد.

اما در پایان هفته گذشته، پس از بازداشت احسان هوشمند پژوهشگر کرد همسرش ناهید کوه شکاف نیز از سوی نیروهای امنیتی نیز بازداشت شده است. در حالی که وقتی نیروهای امنیتی برای بازداشت پیمان چالاکی از فعالان سیاسی – کارگری و همسرش سمیه عالمی در شهر ساوه اقدام کردند فرزند خردسالشان هم بازداشت شد. این کودک تا رسیدن یکی از دوستان خانوادگی به همراه پدر و مادرش در بازداشت به سر برده است. این حوادث در حالی رخ می دهد که افقی برای پایان وضعیت کنونی در ایران به چشم نمی خورد و برخی ناظران به طنز می گویند نظر به اهمیت خانواده در نزد رهبران دینی ،حکومت برای مراقبت بیشتر از خانواده ها به بازداشت خانوادگی متوسل شده است.

XS
SM
MD
LG