لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

۱۰۶ واحد صنفی فقط در همدان پلمب شد؛ خزان اصناف در ماه رمضان


برخورد با «روزه‌خواری» توسط پلیس
برخورد با «روزه‌خواری» توسط پلیس

بنابر اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در ماه رمضان ۳۶۶ مرکز تهیه و توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی به مراجع قضایی معرفی و تا امروز ۱۰۶ مرکز پلمب شده است.

محمد مهدی مجذوبی به خبرگزاری ایسنا گفته که تعداد اماکن عمومی معرفی شده به مراجع قضائی ۶۶ مورد بوده که ۲۱ مورد از اماکن عمومی نیز پلمب شدند.

روابط عمومی اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان نیز در گزارشی گفته است که در اجرای طرح ویژه نظارتی ماه رمضان، تنها در یک روز (شنبه ۱۸ فروردین) تعداد ۱۲ پرونده برای واحدهای صنفی متخلف تشکیل و ۴ واحد صنفی در زاهدان پلمب شد.

جمعه ۱۷ فروردین نیز خبرگزاری صدا و سیما نیز اعلام کرد که در اجرای طرح «ارتقاء امنیت اجتماعی» در حوزه صنوف و برخورد با «حرمت شکنی» ماه رمضان ۷ واحد صنفی متخلف در جیرفت پلمب شد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که در اجرای طرح‌های کنترلی و نظارتی صنوف ماه رمضان، پلیس استان هرمزگان اقدام به پلمب ۱۰۷ واحد به دلیل عدم رعایت ضوابط انتظامی و معرفی ۱۳ مرد و ۱ زن به مرجع قضایی کرده است.

در همین راستا هفتم فروردین ماه نیز رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی خوزستان از مهر و موم ۵۵ واحد صنفی متخلف در اهواز با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و «لزوم برخورد با روزه‌خواری در ملاء عام» خبر داده بود.

در ادامه پلمب رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها در ماه رمضان، منابع خبری در ایران نهم فروردین ماه از پلمب ۴۲ واحد صنفی در مشهد، ۳۰ واحد در اصفهان، و ۶ واحد در قزوین خبر دادند.

خوردن و آشامیدن در انظار عمومی در ماه رمضان در فاصله اذان صبح و مغرب در ایران ممنوع است و با عنوان «روزه‌خواری بدون دلیل و عذر شرعی» که «عملی حرام» شمرده می‌شود، می‌تواند مجازات‌هایی از جمله شلاق در پی داشته باشد.

مطابق ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، «هرکس علنا در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرام نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل داری کیفر نیست، ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید فقط به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG