لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۵

رای مردم فالکلند به ادامه حمایت بریتانیا


مردم جزایر فالکلند با شرکت گسترده در همه پرسی روز دوشنبه (١١ مارس) با اکثریت آرا از کنترل بریتانیا بر این جزایر حمایت کردند. نتایج رای گیری در این جزایر به اختلافات مرزی و مناقشه های موجود بین آرژانتین و بریتانیا و مالکیت این جزایر دورافتاده دامن می زند.

شمارش رسمی آرا حاکی از آن است که رای دهندگان خواهان آن هستند که این جزایر خودمختار «قلمرو خارجی بریتانیا» باشند. فقط سه نفر در این انتخابات رای منفی دادند. مقامات می گویند ٩٢ درصد از ١٦٥٠ نفر واجدشرایط شرکت در همه پرسی، در این انتخابات شرکت کردند.

ساکنان جزایر فالکلند امیدوارند که نتایج این همه پرسی نه تنها به مقامات آرژانتین و بلکه به بقیه کشورهای جهان این پیام را ارسال کند که خواست آن ها این است که تحت کنترل بریتانیا باقی بمانند.

آرژانتین نتایج همه پرسی را غیرقانونی خوانده است. سفیر آرژانتین در بریتانیا به ایستگاه رادیویی آرژانتین گفت که بوینس آیرس به شیوه زندگی ساکنان این جزایر و هویت آن ها به عنوان «افراد بریتانیایی» احترام می گذارد، اما این جزایر به آرژانتین تعلق دارند. او تاکید کرده است که بریتانیا و آرژانتین باید این مسئله را به طور مستقیم حل و فصل کنند.

دولت نظامی آرژانتین در سال ١٩٨٢ به جزایر فالکلند حمله کرد، اما پس از دوره کوتاهی جنگ با بریتانیا که نهصد کشته به جای گذاشت، کنترل این جزایر را از دست داد.
XS
SM
MD
LG