لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۹

واشنگتن پست: جمهوری های قلابی منطقه زنجيروار سقوط می کنند


واشنگتن پست: جمهوری های قلابی منطقه زنجيروار سقوط می کنند
واشنگتن پست: جمهوری های قلابی منطقه زنجيروار سقوط می کنند

«رها کردن سوريه از دست ديکتاتور،» عنوان مقاله ای است در ستون نظرات واشنگتن پست. اين روزنامه می نويسد سلاطين خاورميانه در صورت ايجاد اصلاحات و تغييراتی در کشور می توانند بقای حکومت شان را تضمين کنند؛ اما جمهوری های قلابی منطقه زنجيروار سقوط می کنند؛ و اکنون نوبت سوريه فرارسيده است. مقاله، با مرور گوشه هايی از جنايات خانواده اسد در طول چهل سال «به اصطلاح» رياست جمهوری بر سوريه، اشاره می کند که حافظ و پسرش بشار اسد عامل ورود تروريست های اسلامی تحت عنوان جهاديون به عراق برای کشتن نيروهای آمريکايی در آن کشور بودند؛ ترور رفيق حريری نخست وزير پيشين لبنان را صورت دادند، و با کمک دولت جمهوری اسلامی ايران، سوريه را به مأمن گروه های تروريستی از جمله حماس و حزب الله تبديل کردند. کمک به سقوط بشار اسد، نه تنها برای مردم سوريه، بلکه برای خاورميانه اثرات مثبتی در بر خواهد داشت؛ چرا که به نفوذ دولت تهران در منطقه نيز پايان می دهد.

ديلی تلگراف چاپ لندن يمن و سوريه را برای غرب خطرناک تر از ليبی دانسته و نوشته است عملکرد دولت هر سه کشور در عرصه داخلی يکی است؛ و مخالفان را بی رحمانه سلاخی می کنند؛ اما در عرصه بين المللی، حکومت های سوريه و يمن با گسترش شبکه های تروريستی و تروريسم بين المللی تهديد بزرگی برای جهان به شمار می روند.

نشريه فرانسوی ليبراسيون می نويسد در پی به خشونت کشيده شدن تظاهرات در پايتخت اردن جنبش موسوم به جوانان بيست و چهارم مارس خواستار برکناری نخست وزير آن کشور شده است. روز پنجشنبه بيست و چهارم مارس حمله گروهی از هواداران دولت اردن به تظاهرکنندگان در امّان يک کشته و بيش از يکصد وسی زخمی بر جا گذاشت.

XS
SM
MD
LG