لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۱

سيمرغ بهترين فيلم سال جشنواره فجر بدون برنده بود


سيمرغ بهترين فيلم سال جشنواره فجر بدون برنده بود
سيمرغ بهترين فيلم سال جشنواره فجر بدون برنده بود

مراسم سی امين دوره جشنواره فيلم فجر يکشنبه شب در تالار وحدت برگزار شد.

داوران اين دوره از جشنواره هيچ فيلمی را شايسته دريافت سيمرغ بهترين فيلم سال جشنواره ندانستند. بيشتر منتقدان و تماشاگران، پايين بودن کيفی شماری از فيلمها و عدم حضور فيلمسازان برجسته ايران را از کمبودهای آشکار اين دوره از جشنواره فيلم فجر دانسته اند.

سی امين دوره جشنواره فيلم فجر با حضور مديران دولتی حوزه فرهنگی و دست اندرکاران سينمای ايران در تالار وحدت برگزار شد.

جواد شمقدری، رييس سازمان نوبنياد دولتی سينمايی ايران، در اين مراسم گفت: نمی خواهيم تک صدايی در سينمای ايران حاکم باشد.

او در ادامه افزود: اين جمعيتی که در ۲۲ بهمن ماه در خيابان‌ها حضور پيدا کردند و از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلابی دفاع کردند جايگاهشان در سينمای ايران کجاست؟

نتيجه اين رويکرد در بخش مسابقه جشنواره فيلم فجر نمود داشت که شاهد نزول کيفی فيلمهای سرمايه گذاری شده از سوی ارگانهای نظامی و نهادهای دولتی بود.

عليرضا رئيسيان، از اعضای هيئت داوران اين دوره از جشنواره، گفت: اگر جشنواره امسال بهترين فيلم را انتخاب می کرد، جايزه آن به دولت تعلق می گرفت؛ چرا که بجز فيلم «پل چوبی» بقيه فيلمهای نامزد بهترين فيلم سال، سرمايه گذار دولتی داشته اند.

منتقدان سينمايی پيش از اين گفته بودند که تعداد زيادی از فيلم های راه يافته به بخش مسابقه از نظر کيفيت واجد شرايط نيستند با اين حال برای برگزارکنندگان جشنواره افزايش کمی فيلم های بخش مسابقه بسيار مهم بود که ۳۲ فيلم را به اين بخش داده بودند.

گفته می شود ارگان های نظامی و نهادهای دولتی فشار زيادی آورده بودند تا فيلمهايشان به بخش مسابقه جشنواره راه يابد.

به گفته يکی از داوران بخش مسابقه، برگزارکنندگان جشنواره نيز ظاهرا برای خشنودی همه ارگان ها راه را برای ورود ۳۲ فيلم با هر سطح کيفی به بخش مسابقه همواره کردند.

رسول صدرعاملی از داوران بخش فيلمهای اول نيز با انتقاد از سطح کيفی فيلم های اول گفت: سفارشی شدن فيلم هايی که در اين جريان ساخته می شوند با محدوديت های مضامين و استفاده از خلاقيت مواجه می شوند که همين امر موجب می شود که با افت کيفيت در فيلم ها به صورت کلی روبرو شويم.

سيمرغ مردمی، بهترين فيلم تماشاگران، شايد يکی از انتخابهای جالب جشنواره فيلم فجر باشد که امسال به فيلم «برف روی کاجها» ساخته پيمان معادی، اهدا شد.

هيئت داوران بحش مسابقه جايزه ويژه خود را به داريوش مهرجويی برای ساخت فيلم «نارنجی پوش» اهدا کردند که فيلمی است در ستايش زيست بوم شهری.

اکبر عبدی بازيگر کمدی سينمای ايران نيز بخاطر بازی در نقش يک پيرزن در فيلم «خوابم می آد» برنده سيمرغ بهترين بازيگر نقش مکمل مرد شد.

اکبر عبدی به هنگام دريافت سيمرغ با انتقاد از ديرهنگامی دريافت جايزه اش گفت: من اين سيمرغ را بايد برای فيلم «ای ايران» ناصر تقوايی، فهيم ترين کارگردان سينمای ايران، می گرفتم. و يا برای بازی در فيلم های «هنرپيشه» يا «آدم برفی» می گرفتم.

فيلم ها يا فيلمسازانی که اکبر عبدی نام برده بود، يا همچون ناصر تقوايی در انزوا هستند يا همچون مخملباف در تبعيد.

XS
SM
MD
LG