لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

جدال بر سر هویت داوران جشنواره فیلم فجر


جدال بر سر هویت داوران جشنواره فیلم فجر
جدال بر سر هویت داوران جشنواره فیلم فجر

با نزدیک شدن به پایان جشنواره دولتی فیلم فجر، اعتراضات شماری از فیلمسازان بر سر هویت و پیشینه هیئت داوران چنان بالا گرفته که این دوره از جشنواره فیلم فجر را تسخیر کرده است.

رضا میرکریمی کارگردان فیلم «یه حبه قند» یکی دیگر از فیلمسازانی ست که با اشاره به ترکیب هیئت داوران امسال نسبت به پیشینه سیاسی شان و توانایی شناخت آنان از پدیده فیلم ابراز نومیدی کرده است.

نخبه ستیزی در جشنواره

رضا میرکریمی می گوید: «بدون تعارف انگیزه‌ام را برای شرکت در بخش مسابقه جشنواره از دست دادم، نه به خاطر اینکه دوست ندارم جایزه بگیرم. چون به هر حال هر هنرمندی دوست دارد مورد تشویق قرار بگیرد و مورد توجه واقع شدن نیروی خوبی برای ادامه مسیر فراهم می‌کند، ولی امسال متاسفانه جشنواره از مسیر حرفه‌ای‌اش خارج شده و نوع انتخاب فله‌ای فیلم‌ها برای بخش مسابقه و انتخاب هیئت داوران یک نوع نخبه‌ ستیزی به عنوان سیاست اصلی جشنواره را نشان می‌دهد که در ارکان آن رسوخ کرده است و انگیزه حضور در رقابت را از فیلمسازان گرفته است. بنابراین خیلی برایم مهم نیست که از چنین جشنواره‌ای جایزه بگیرم.»

اشاره رضا میرکریمی به وجود عناصری همچون «اسی نیک نژاد» تولیدکننده و سازنده فیلم های ژانر اروتیک در هالیوود و حسن عباسی (یدالله قزوینی) که رسما خود را تئوریسین تروریسم و خشونت نامیده، و فیلم «درباره الی» را مصداق بارز «لیبرالسم اسلامی» نامیده، در هیئت داوری این دوره از جشنواره است.

اخراجی ها برنده از پیش تعیین شده امسال

فیلمسازان این دوره می گویند: براساس شنیده ها، هیئت داوران این دوره از جشنواره تصمیم گرفته اند بیشترین جوایز امسال را به فیلم «اخراجی ها» ساخته «مسعود ده نمکی» بدهند که براساس پیشینه اش در رهبری گروه های فشار، هیئت داوران دوره گذشته جشنواره را به دلیل عدم انتخاب اخراجی های ۲ تهدید به زندان و دادگاه کرد. داوران جشنواره سال گذشته را افرادی همچون: محمدعلی نجفی، علی نصیریان، جواد طوسی، محمد داودی، شهریار بحرانی، عبدالحمید قدیریان و محمدرضا هنرمند تشکیل می دادند.

همزمان با این اعتراض شایع شده که فیلم یه حبه قند از بخش داوری خارج شده است. یک کارشناس سینمایی در بررسی این پدیده نوشته است چطور است که جوادشمقدری می گوید اعتراضات نشانه شور و نشاط جشنواره و مقدس است؛ اما به محض طرح انتقادی از یک فیلمساز همگی مدیران و داوران به پاسخگویی بر می خیزند؟

اشاره این منتقد به پاسخ تند و تیز جهانگیر الماسی بازیگر و عضو دیگر هیئت داوران جشنواره است که انتقاد میرکریمی را ناشی از کم سن و سالی وی دانسته است.

همایون اسعدیان سازنده فیلم طلا و مس در پاسخ به موضع گیری تند و تیز جهانگیر الماسی نوشته است: «پاسخ یکی از داوران محترم جشنواره به نظرات میرکریمی و طرح مساله، صغر سن و بودجه‌ای که صرف ساخت فیلم گردیده، اگر نگوییم بی ‌نظیر که قطعا کم نظیر است. داوری یعنی قضاوت و شرط اول قضاوت عدالت است و داوری که در تقابل با یک اظهارنظر این گونه اختیار از کف می‌هد و این گونه پاسخ می‌گوید قطعا دارای شرط عدالت نیست و به خطا در این جایگاه قرار گرفته حتی اگر از ملامتیان باشد.»

XS
SM
MD
LG