لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

نماینده آمریکا اتحاد ایمان را به عنوان یک ابتکار حقوق بشری قابل توجه تبلیغ می کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ایالات متحده از دیگر کشورها می خواهد به طرح «اتحاد آزادی مذهبی بین المللی» بپیوندند. سام برانبک، دیپلمات وزارت خارجه آمریکا، این طرح را «قابل توجه ترین» ابتکار حقوق بشری این نسل توصیف می کند.

سام برانبک، سفیر سیار آزادی مذهبی بین المللی، اوایل این هفته در یک کنفرانس خبری گفت: «ما با کشورهای همفکر تماس خواهیم گرفت و از آن ها می خواهیم به این اتحاد بپیوندند و برای مساله آزادی مذهبی و علیه آزار مذهبی در سراسر جهان فشار بیاورند. ما می خواهیم شاهد پایین آمدن پرده آهنین بر روی آزار مذهبی باشیم.»

برانبک این سخنان را پس از اجلاس «دعوت جهانی به حفاظت از آزادی مذهبی»، یک گردهمایی به همت ایالات متحده در روز افتتاح مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عنوان کرد. پرزیدنت ترامپ در آن اجلاس یک کمک مضاعف ۲۵ میلیون دلاری را برای مقابله با روند نارواداری مذهبی فزاینده در اطراف جهان وعده داد.

سام برانبک، نماینده ارشد رئیس جمهوری آمریکا در این ماموریت، است. برانبک که پیشتر فرماندار جمهوریخواه ایالت کانزاس بود، از آغاز سال ۲۰۱۸ مدیریت دفتری را برعهده داشته که در دوره سناتوری اش در تاسیس آن نقش داشت. او از حامیان اصلی «قانون آزادی مذهبی مصوب ۱۹۹۸» بود.

برانبک به طیفی از ابزارهای در دست دولت ترامپ از دیپلماسی خصوصی تا تحریم علنی کشورهایی که مردم را برای ایمان شان آزار می دهند اشاره کرد و به صدای آمریکا گفت: «ما خواهیم ایستاد و دست به کاری خواهیم زد.»

«مرکز پژوهش پیو» در واشنگتن تابستان سال جاری در گزارشی عنوان کرده بود: «۵۲ کشور شامل چین، اندونزی و روسیه محدودیت هایی در سطح بالا یا بسیار بالا بر مذهب وضع می کنند.»

ترامپ دوشنبه گفت: «حدود ۸۰ درصد جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می کنند که آزادی مذهبی زیر تهدید، محدودیت و حتی ممنوعیت قرار دارد.»

برانبک به صدای آمریکا گفت آزادی مذهبی در منشور سازمان ملل متحد و قانون اساسی ایالات متحده، به عنوان حقی معیار رعایت دیگر حقوق، درج شده است: «وقتی شما حاضرید از آزادی مذهبی فردی حفاظت کنید، به طور کلی حاضر به حفاظت از تمام دیگر حقوق هم هستید. اگر حاضر به آزار فردی به خاطر باورهای مذهبی اش باشید، عموما حاضرید او را در دیگر حقوق اش هم آزار بدهید.»

برانبک از امارات متحده عربی با وجود کاستی هایش به عنوان الگوی آزادی مذهبی نام برد و روند اوضاع در الجزایر و سودان را «بسیار امیدوارکننده» توصیف کرد.

سام برانبک هفته آینده در مراکش میزبان کنفرانسی با موضوع حفظ بناهای تاریخی مذهبی است.

«اتحاد آزادی مذهبی بین المللی» مروج جدایی دین از دولت است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG