لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

فهیمه سلطانی، دانشجوی بازداشتی با «قرار کفالت» آزاد شد


فهیمه سلطانی، دانشجوی حقوق دانشگاه اصفهان
فهیمه سلطانی، دانشجوی حقوق دانشگاه اصفهان

فهیمه سلطانی، دانشجوی رشته حقوق دانشگاه اصفهان پس از چند ماه بازداشت، روز دوشنبه دهم اردیبهشت با «قرار کفالت» از زندان دستگرد اصفهان آزاد شد.

فهیمه سلطانی که پیش‌تر نیز به دلیل حضور در اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ و جنبش «زن، زندگی، آزادگی» بازداشت و به دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بود، در تاریخ هجدهم فروردین ماه امسال نیز بار دیگر توسط اطلاعات سپاه پاسداران اصفهان احضار و سپس بازداشت شد. با وجود پیگیری خانواده این دانشجو بازداشتی تا روز‌ها هیچ اطلاعی از دلایل بازداشت و مکان نگهداری او در دست نبود.

به گزارش وب‌سایت هرانا، این دانشجو در جریان کمپین «از تعلیق بگو»، مهم‌ترین آسیب تعلیق از دانشگاه را چنین روایت کرده بود: «بلاتکلیفی و بین زمین و هوا ماندن؛ نمی‌دانم اصلاً به دانشگاه برمی‌گردم یا نه. گاهی احساس ناامیدی می‌کنم و گاهی احساس خشم. محروم شدن از حقوق اولیه‌مان مثل حق تحصیل، بسیار آزارنده است.»

در حکم بدوی کمیته انضباطی دانشگاه اصفهان در سال ۱۴۰۱ او به‌ اتهامات «اخلال در برنامه‌های دانشگاه»، «توهین به شعائر و مقدسات»، «شرکت در بلوا و آشوب»، عدم رعایت حجاب اجباری و «عدم رعایت شئون دانشجویی»، به منع موقت از تحصیل به مدت ۲/۵ ترم محکوم شد.

فشار به فعالان دانشجویی توسط حکومت ایران در حالی صورت می‌گیرد که به‌تازگی نیز حکم یک سال حبس ضیا نبوی و هستی‌امیری، پس از احضار به شعبه اجرای احکام زندان اوین، اجرا شد. آن‌ها پس از شرکت در تجمع ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ دانشجویان علامه طباطبایی تهران در اعتراض به مسموم‌سازی‌های سریالی دانش‌آموزان مدارس، در مرداد سال گذشته به‌اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شده بودند.

XS
SM
MD
LG