لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۴

پزشکان می گویند استفاده بیش از حد نوجوانان از فیس بوک خطرناک است


پزشکان می گویند استفاده بیش از حد نوجوانان از فیس بوک خطرناک است
پزشکان می گویند استفاده بیش از حد نوجوانان از فیس بوک خطرناک است

یک گروه پزشکی بانفوذ و سرشناس در ایالات متحده به پزشکان و متخصصان اطفال توصیه کرده است تا از کودکان و نوجوانان و والدینشان در مورد استفاده از اینترنت بپرسند و به مشکلات بهداشت روانی توجه کنند که ممکن است با استفاده از شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک مرتبط باشند.

نسخه ماه مارس نشریه «Pediatrics»، گزارش بالینی در مورد «افسردگی فیس بوک» و سایر پیامدهای منفی ناشی از استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی منتشر کرده است.

پژوهشگران در مورد افسردگی فیس بوک و شباهت علائم بالینی آن به علائم افسردگی که نوجوانان در شرایطی خاص احساس می کنند، اختلاف نظر دارند.

دکتر گوئن اوکیفه، متخصص اطفال در بوستون و یکی از نویسندگان اصلی دستورالعمل رسانه های اجتماعی «آکادمی آمریکایی اطفال» می گوید جنبه های منحصر به فردی از فیس بوک هستند که می توانند آینده اجتماعی نوجوانی با اتکا به نفس پایین را دچار چالش کنند.

نویسندگان این گزارش خاطرنشان کرده اند: «گمان می رود که شدت و سرعت جهان اینترنت عامل افسردگی در برخی از افراد بزرگسال باشد.»

اوکیفه می گوید معرفی رسانه های اجتماعی به کودکان به معنای آن است که والدین، حتی اگر اطلاعات چندانی از جهان اینترنت ندارند، باید بر استفاده فرزندانشان از این فن آوری نظارت کنند.

بهره گیری سالم از رسانه های اجتماعی

برای دکتر بروس بالون، روانکاو «مرکز اعتیاد و سلامت روان» در تورنتو که متخصص مشکلات مربوط به استفاده بیش از حد و اعتیاد به بازی های کامپیوتری و اینترنت است، برچسب هایی همچون افسردگی فیس بوک، ساده انگارانه و خطرناک می نماید.

دکتر بالون می گوید: «اگر جاذبه و کشش شبکه فیس بوک بر یک عضو این شبکه آنقدر قوی است که بر روحیه و خلقیات او تاثیر می گذارد، ما آن را یک مشکل جدی قلمداد می کنیم.»

وی می افزاید چگونگی استفاده افراد از این فن آوری اجتماعی و عواملی همچون احتمال مساعد بودن آن ها برای ابتلای به افسردگی و یا قطع رابطه با دوستان و آشنایان نیز اهمیت بسیاری دارد.

او تاکید می کند والدین می توانند با معطوف کردن توجه به زمان و تعداد دفعاتی که کودکانشان از این تارنماهای شبکه های اجتماعی بازدید می کنند، از آن ها محافظت کنند.

دکتر بالون به خانواده ها پیشنهاد می کند برای استفاده از شبکه های اجتماعی مانند هر فن آوری دیگری که خطری بالقوه و خطرناک به حساب می رود، برنامه و استانداردهایی را تعیین کنند و والدین هم الگوی خوبی برای فرزندانشان باشند.

نویسندگان این پژوهش به والدین و متخصصان توصیه کرده اند که به نارسایی هایی همچون افسردگی فیس بوک و دیگر مشکلات ناشی از فن آوری های اینترنتی و پیامدهای روحی و روانی آن بر نوجوانان خود توجه ویژه داشته باشند.

XS
SM
MD
LG