لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

فیسبوک مقررات تبلیغات سیاسی را دشوارتر کرده، اما هنوز مفرهایی را باقی گذاشته است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - فیسبوک در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ مقرراتش برای تبلیغات سیاسی را تشدید می کند. این نوعی اذعان به سوءاستفاده‌‌های قبلی است. اما روشن نیست که آیا این تدابیر برای بازداشتن بدخواهان از سوء‌‌استفاده از سیستم‌‌های فیسبوک کافی خواهد بود یا نه.

این تغییرات شامل سخت‌‌تر کردن روند تائید است که مقرر می کند همه کسانی قصد تبلیغات مرتبط با انتخابات، سیاست یا مسائل اجتماعی عمده مانند اسلحه و مهاجرت را دارند، باید هویت‌‌شان تائید شده و ثابت کنند از نیمه ماه سپتامبر به بعد در ایالات متحده زندگی کرده اند. چنین آگهی دهندگانی هویت گروه های خود را با استفاده از کد مالیاتی سازمان شان یا دیگر کارت های شناسایی دولتی تائید می کنند.

نام گروه های تائیدشده در فهرستی تحت عنوان «پرداخت شده توسط» ارائه می شود تا از این طریق هویت حامیان آگهی ها آشکار شود. فیسبوک می گوید این اطلاعات را با سوابق دولتی مطابقت می دهد و اشاره خواهد کرد که تبلیغات توسط «سازمان های تائید شده» منتشر شده است.

اما این روند شامل حال همه نمی شود. فیسبوک می‌‌گوید اجرای این مقررات به صورت یکسان برای همه گروه‌‌های کوچک تر، اما مشروع، را از ارائه تبلیغات باز می دارد. اما این مفر، که به گروه های سیاسی کوچک و سیاستمداران محلی امکان می‌‌دهد آگهی‌‌هایی را منتشر کنند، به بدخواهان نیز امکان سوءاستفاده را می‌دهد.

آگهی‌دهندگانی که کد شناسایی مالیاتی، وبسایت دولتی یا برگه ثبت نام در کمیسیون فدرال انتخابات نداشته باشند، همچنان قادر خواهند بود با ارائه نشانی، شماره تلفن تائید شده، و ایمیل کاری آگهی بدهند. این آگهی‌‌دهندگان در طبقه بندی «تائید شده» قرار نمی‌‌گیرند. پیشتر هر فردی می توانست تنها با ارائه یک نشانی آگهی منتشر کند. اما دور از تصور نیست که بدخواهان راهی برای جعل شماره تلفن و ایمیل پیدا کنند.

مدیران فیسبوک اذعان دارند که تدابیر اتخاذ شده بی عیب و نقص نیست، اما مصممند کار را برای سوءاستفاده‌‌گران سخت‌‌تر کنند.

فیسبوک ماه گذشته از بابت موارد نقض اطلاعات خصوصی کاربران به پرداخت ۵ میلیارد دلار جریمه به «کمیسیون فدرال بازرگانی» محکوم شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG