لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

فیسبوک از عینک هوشمند خود رونمایی کرد؛ همکاری با شرکت سازنده عینک‌های «ری‌بن»


عینک«داستان‌های ری‌بن»
عینک«داستان‌های ری‌بن»

شرکت فیسبوک پنجشنبه با هدف عرضه عینک‌های واقعیت افزوده به بازار، از نخستین عینک هوشمند خود رونمایی کرد.

به گزارش رویترز، این عینک که با همکاری شرکت «اسیلور لاکسوتیکا»، سازنده عینک‌های «ری‌بن» تولید شده است، به کاربران اجازه می‌دهد تا به موسیقی گوش کنند، با سایرین تماس بگیرند، عکس و فیلم بگیرند و آنها را از طریق یک اپلیکیشن یا برنامه همراه در حساب کاربری خود در فیسبوک به اشتراک بگذارند.

به گفته فیسبوک، این عینک «داستان‌های ری‌بن» نام دارد و قیمت پایه آن‌ ۲۹۹ دلار است.

درآمد فیسبوک سال گذشته میلادی حدود ۸۶ میلیارد دلار بود که بخش عمده این مبلغ از طریق تبلیغات تأمین شد. اما این غول شبکه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری زیادی در زمینه واقعیت مجازی و افزوده انجام داده است، و سخت‌افزاری مانند هدست‌های "اوکالوس وی‌آر" خود را توسعه داده است، و روی فناوری‌های مچ‌بند برای پشتیبانی از عینک‌های واقعیت افزوده کار می کند.

پژوهشگر ارشد فیسبوک سال گذشته گفته بود که این شرکت پنج تا ده سال با عرضه عینک واقعیت افزوده به بازار فاصله دارد.

مارک زاکربرگ پنجشنبه در ویدیویی که در حساب کاربری خود در فیسبوک به اشتراک گذاشت، گفت که این شرکت مدتهاست باور دارد که عینک بخش مهمی از ساخت پلت‌فرم رایانشی بعدی خواهد بود.

این عینک جدید شامل یک دستیار مجازی اختیاری است، و عکس‌ها ویدیوها می‌تواند بدون استفاده از دست و فقط از طریق فرمان صوتی ضبط شوند.

فیسبوک راهنمایی را نیز درباره چگونکی استفاده مسئولانه از این عینک منتشر کرده است. برای مثال، عینک باید در فضای خصوصی خاموش شود و نباید برای اقدامات غیرقانونی مانند آزار یا به دست آوردن اطلاعات حساس استفاده شود.

XS
SM
MD
LG