لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

طراحی اپلیکیشنی برای تشخیص نشانه‌های بیماری چشم در نوزادان


برای پزشکان معاینه کامل چشم نوزادان کاری دشوار است؛ چون کودکان دائم در حال حرکت کردن یا تکان خوردن هستند.

اما یک برنامه جدید گوشی های هوشمند، از علاقه والدین برای گرفتن عکس از فرزندانشان، برای یافتن نشانه هایی از بیماری های جدی چشم استفاده می کند.

این برنامه حاصل تلاش پنج ساله یک پدر برای یافتن راهی برای تشخیص نشانه های اولیه بیماری های چشمی و پیشیگری از نابینایی است.

به گزارش رادیوی ملی آمریکا «ان.پی.آر»، نوآ، پسر خردسال برایان شاو، پنج سال پیش، یعنی زمانی که چهار ماه داشت، یکی از چشم های خود را به دلیل ابتلا به بیماری سرطان از دست داد.

برایان شاو که خود دانشمند است، تصمیم گرفت تا با طراحی اپلیکیشنی، به والدین کمک کند تا نشانه ها و علایم غیرعادی چشم‌های فرزندان خود را در عکس های خانوادگی و معمولی تشخیص دهند.

او که یک شیمیدان است، هیچ تجربه ای در چشم پزشکی و علوم رایانه‌ای نداشت؛ ولی با یاری همکارانش در دانشگاه «بیلور» در شهر «واکو» ایالت تگزاس، اپلیکیشنی به نام «گهواره» یا «کریدل» (به انگلیسی: Cradle) را طراحی کرد.

این برنامه چشم های نوزادان در عکس را آنالیز کرده و هرگونه مورد مشکوکی را به والدین اطلاع می دهد تا آنها به پزشک مراجعه کنند.

این اپلیکیشن مراحل آزمایشی خود را با موفقیت نسبی سپری کرده است؛ ولی به گفته طراحان، برای تکمیل نهایی آن به زمان بیشتری نیاز است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG