لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

دادگاه کانادا اجازه می‌دهد بررسی استرداد مدیر مالی هواوی به آمریکا ادامه پیدا کند


 منگ ونژو، مدیر امور مالی شرکت هواوی
منگ ونژو، مدیر امور مالی شرکت هواوی

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک دادگاه عالی کانادا درباره استرداد منگ ونژو، مدیر امور مالی شرکت هواوی، به آمریکا، می‌گوید که کلاهبرداری‌های آن مدیر اجرایی در صورت تائید شدن در کانادا هم جنبه مجرمانه خواهد داشت.

هِدِر هُلمز، قاضی دیوان عالی بریتیش کلمبیا، در تصمیمی ۲۳ صفحه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شد، گفت اتهام «تعمد در بیان اظهارات دروغ» در چارچوب جرم کلاهبرداری قرار می‌گیرد. این یافته‌ها نتیجه جلسه رسیدگی دادگاه در ماه ژانویه است.

این تصمیم بر وضعیتی خاص تمرکز دارد و از این جهت مهم است که کانادا، بر مبنای دکترین حقوقی «مجرمیت دوگانه»، فردی را به کشور دیگری مسترد نخواهد کرد مگر این که اتهامات وارده در هر دو کشور غیرقانونی باشد.

حکم صادره رای به گناهکاری یا بیگناهی متهم نمی‌دهد. این تصمیم تعیین می‌کند که آیا اقدامات منگ بر مبنای قوانین کانادا جرم محسوب می شود یا نه. منگ و هواوی ادعاهای آمریکا را تکذیب کرده‌اند.

منگ امیدوار بود دادگاه چنین حکمی صادر نکند تا او از حبس خانگی آزاد شود. انتظار می رود منگ در تلاشی دیگر برای جلوگیری از استرداد به ایالات متحده ماه ژوئن در دادگاه حاضر شود.

این پرونده کانادا را در میان چالش تجاری بین چین و ایالات متحده قرار داده است. آمریکا می‌کوشد متحدانش را مجاب کند از استفاده از تجهیزات هواوی در سیستم‌های مخابراتی تلفن‌های همراه «۵ جی» پرهیز کنند. واشنگتن این تجهیزات را تهدیدی امنیتی می‌بیند و بسیاری از کشورها در همین راستا قدم برداشته‌اند.

مقام‌های کانادا به درخواست آمریکا منگ را اول دسامبر ۲۰۱۸ در توقفی طی سفر به مکزیک در فرودگاه بین‌المللی ونکوور بازداشت کردند.

وزارت دادگستری ایالات متحده منگ را متهم کرده است که به شرکت «اسکای کام تک» نماینده «غیررسمی» هواوی در ایران کمک کرده است تحریم های آمریکا را دور بزند.

منگ همچنین متهم است چهار بانک را در تراکنش هایی با هدف گریز از تحریم های آمریکا علیه ایران فریب داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG