لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

مقام آمریکایی: «مواد منفجره» در کشتی های بندر فجیره امارات حفره ایجاد کرده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک مقام آمریکایی می گوید کارشناسان نظامی معتقدند مواد منفجره حفره هایی در چهار کشتی در نزدیکی ساحل امارات متحده عربی ایجاد کرده و ظن این می رود که ایران ممکن است در آن نقش داشته باشد، اما سندی برای اثبات آن در دست نیست.

عربستان سعودی مالک دو نفتکش آسیب دیده می گوید کشتی ها «آسیب شدیدی» دیده‌اند. عربستان و امارات این اقدامات را خرابکاری توصیف کرده اند.

خالد الفالح، وزیر نفت عربستان سعودی، می گوید هدف از حمله تضعیف «امنیت عرضه نفت به مصرف کننده ها در سراسر جهان بوده است».

یکی دیگر از شناورها پرچم نروژ را داشت و چهارمی متعلق به امارات متحده عربی بود. کسی در انفجارها آسیبی ندیده و نفتی از شناورهای آسیب دیده به دریا ریخته نشده است.

مقام های آمریکایی تا کنون جزئیاتی درباره آن چه دقیقا برای کشتی ها اتفاق افتاده ارائه نداده اند و مدرکی هم برای اثبات مسئول انفجارها ندارند.

اما یک مقام آمریکایی به رویترز می گوید واشنگتن به ایران مظنون است: «این همان کاری است که ایران انجام می دهد... آن گونه کارهایی که می بینید ایران به آن دست می زند... در چارچوب طرز عمل آن ها جا می افتد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران نسبت به «دسیسه بدخواهان برای برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه» هشدار داده است.

مقام آمریکایی می گوید ایران با این اظهار نظرات قصد «گل آلود کردن آب» را دارد.

نیروی دریایی ایالات متحده هفته پیش از افزایش احتمال اقدام ایران یا گروه های وابسته اش علیه منافع آمریکا و شرکا با هدف گرفتن شناورهای تجاری شامل نفتکش ها یا شناورهای ارتش آمریکا خبر داده بود.

پرزیدنت ترامپ در این باره گفت: «خواهیم دید اوضاع با ایران چه خواهد شد. اگر آن ها به هر کاری دست بزنند، اشتباه بسیار بدی خواهد بود.»

اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس، مصر، کویت، بحرین و اردن حمله را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG