لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

توضیح پلیس انتظامی تهران در مورد برخورد فیزیکی با یک زن؛ از اجرای دستور توقیف خودداری کرد


توقیف خودرو به بهانه بی‌حجابی
توقیف خودرو به بهانه بی‌حجابی

مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران در مورد حاشیه‌های فیلم برخورد فیزیکی با یک زن در میدان «صنعت» تهران اعلام کرد که «این شخص در ابتدا از اجرای دستور خودداری کرده که پس از ارائه توضیحات لازم به ایشان مسیر قانونی طی شد.»

براساس اطلاعیه این مرکز «عوامل پلیس در میدان صنعت یک دستگاه خودرو با سابقه توقیفِ فیزیکیِ خودرو به دلیل کشفِ حجاب در مرحله سوم ارسال پیامک را شناسایی و از راننده درخواست شد تا فرایند توقیف خودرو اجرا شود.»

پلیس انتظامی تهران با وجود تصاویر منتشر شده اعلام کرده است که اظهاراتِ طرح شدهِ در فضای مجازی در این خصوص «صحت ندارد.»

تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد که روز شنبه ۲۳ دی‌ ماه، ماموران پلیس در میدان «صنعت» شهرک غرب یک زن را با خشونت و با بکارگیری «شوکر» و اعمال زور از خودروی شخصی پیاده و سوار «خودروی ون» می‌کنند.

برخورد با رانندگان خودروهای شخصی به بهانه حجاب از آبان ماه شدت گرفته است به‌طوری‌که رسانه‌های ایران اوایل آبان ماه اعلام کردند که توقیف خودروهای شهروندان به اتهام عدم رعایت حجاب اجباری در پی ابلاغیه وزارت کشور به نیروی انتظامی، شهرداری تهران، استانداری‌ها و هفت نهاد انتظامی و امنیتی صورت گرفته است.

حقوقدانان برخوردهایی از این دست را فاقد وجاهت قانونی دانسته و اعلام کردند که مردم می‌توانند در برابر این اقدام شکایت کنند. با این وجود سابقه نشان داده است که دستیابی به حقوق شهروندی از طریق سیستم قضایی فعلی سرابی بیش نیست.

XS
SM
MD
LG